Oficer wywiadu turecki XV Korpus

Sprawy lądowych sił zbrojnych Austro-Węgier
dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Oficer wywiadu turecki XV Korpus

Post autor: dwójkarz » 09 lut 2021, 09:37

Jak w tytule, choć wcześniej był oficerem wywiadu w niemieckim Korpusie Marschalla, następnie c. i k. IX Korpusie, by wreszcie trafić do tureckiego XV Korpusu.

Jak odczytujecie jego nazwisko - Zubrzycki Ltn - moja propozycja, przejrzałem w CAW teczki wszystkich Zubrzyckich i... nic. Hilfe! Może ktoś go rozpozna!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
ljank
Posty: 77
Rejestracja: 04 cze 2018, 13:01

Re: Oficer wywiadu turecki XV Korpus

Post autor: ljank » 09 lut 2021, 10:59

Nie znam osobiście podejrzanego :) ale czy pierwsza litera to jest "Z" ?.
Coś za mały ten górny ogonek w "Z".
Może to "L" lub "Ł".

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Oficer wywiadu turecki XV Korpus

Post autor: dwójkarz » 09 lut 2021, 11:21

Zatem jak miałoby brzmieć nazwisko? Dopuszczam zły odczyt, choć to charakter pisma może być taki.

Nie mogę go jednak zidentyfikować, korpus, wysoko, a jednak od lat się chłop "nie poddaje".

Nb. w wywiadzie austro - węgierskim na odcinku niemieckiej Armii "Południe" było zaangażowanych bardzo wielu oficerów Legionu Ukraińskiego. Tak tylko myśl rzucam, może jakaś wskazówka to jest. Nie wiem już sam. Jestem bezsilny.

Zapisy są "cudowne" wprost - chorąży LU Wasyl Kozłyńskyj, Kozlynsky, Kozlynskyj (tak w dokumentach!) - podpisywał się Koźliński - nigdy inaczej!
BTM, KTK
wyszkolenie w kadrze LU, szkoła agentów (Konfidenten Kurs) Grupa GM Blum (kapitan LU Hirmiak, kapitan SG Kvaternik) 16 sierpnia – 1 października 1914 r.
agent Grupa GM Bluma pięciokrotnie przechodził linię frontu Skole, Bolechów, Stryj, Drohobycz (kapitan Friedmann) 1 października 1914 – 1 stycznia 1915 r.
tłumacz niemiecka 1 Dywizja Piechoty 10 marca – 15 października 1915 r.
ranny 1 maja 1915 r.
LU 15 października 1915 – 21 maja 1916 r.
ranny 21 maja 1916 r.
tłumacz Ośrodek Wywiadowczy Komendy 3 Armii 13 października 1916 r.

chorąży LU Wasyl Kozlynskyj
1895, Jasionów pod Brodami
zdolny do służby frontowej
niemiecki, rosyjski, ukraiński, polski
przydzielony 29 maja 1918 r.

Johann Mirczuk: Verzeichnis uber samtliche bei dem N. Offz. Sereth eingeteilten Offiziere, Offz Aspiranten, Beamten, Mannschaftspersonen, Polizeiagenten u. sonstiges Personal (Berichterstatter, Professionisten u. s. w.) ad Na. Nr 6040/ 18, Sereth, [1918] (K. u. k. Nachrichtenoffizier Sereth, Na. Nr 130/ Res.).

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości