Przynależność do korpusów wojskowych

Sprawy lądowych sił zbrojnych Austro-Węgier
mazurek
Posty: 2
Rejestracja: 05 cze 2020, 16:24

Przynależność do korpusów wojskowych

Post autor: mazurek » 10 lut 2021, 21:48

Witam wszystkich.
Mam pytania odnośnie armii cesarskiej: czy przynależność do konkretnych korpusów wojskowych w armii cesarskiej był uzależniony od statusu społecznego? Czy zwykły chłop mógł zostać porucznikiem? Czy była możliwość kupienia sobie posady w armii jeśli tak to za jaką cenę? Jak ewentualnie sprawdzić służbę poszczególnych osób(gdzie szukać informacji na ten temat)?

johan1968
Posty: 267
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:07
Lokalizacja: Kraków/Krzeszowice

Re: Przynależność do korpusów wojskowych

Post autor: johan1968 » 17 lut 2021, 18:33

mazurek pisze:
10 lut 2021, 21:48
Jak ewentualnie sprawdzić służbę poszczególnych osób(gdzie szukać informacji na ten temat)?
Informacji o przebiegu służby, dyslokacjach, awansach - najsensowniej szukać w tzw. Szematyzmach, tutaj w szematyzmach oficerskich. Żeby sensownie z nich skorzystać, ja uważam, że trzeba mieć jednak wcześniej minimum "encyklopedycznej", podstawowej wiedzy o organizacji (tutaj - o armii, o wojsku) - którą chce się rozpoznać. Te podstawowe informacje, w sporym przynajmnej zakresie - zawiera publikacja Tomasza Nowakowskiego, sprzed wielu już lat, "Armia Austrowegierska...". Żebym ja odpowiedzialnie, zgodnie z moim sumieniem - odpowiedział na listę pytań z początku post-pytania - to bym musiał grube partie z Nowakowskiego przepisywać. A - ani upoważnienia płk.Tomasza na to nie mam, ani czasu (ni ochoty). Więc - do lektur "podstawowych" najpierw. Potem, to co się nie objaśni - ponownie ewentualnie "przynieść" tutaj.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości