Lotnisko polowe w Tarnowie -Lipiu

domin.tarnow
Posty: 37
Rejestracja: 24 maja 2018, 22:48

Lotnisko polowe w Tarnowie -Lipiu

Post autor: domin.tarnow » 17 wrz 2019, 22:50

Kupiłem ostatnio książkę Waszego ulubionego autora ;) "Lotnicze epizody znad c.k. Tarnowa 1914-1915" A. Olejko.
W kilku miejscach padaja słowa "lotnisko w Tarnowie - Lipiu". Lipie to obecnie lasek, jest może bliżej znana lokalizacja tego lotniska?

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Lotnisko polowe w Tarnowie -Lipiu

Post autor: Trotta » 18 wrz 2019, 07:08

Skaner wiedział, nie powiedział, a to było tak ... ;)

A tak serio, nie mam pojęcia, o co dokładnie chodzi. W jakim okresie miało to lotnisko działać?
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Lotnisko polowe w Tarnowie -Lipiu

Post autor: Trotta » 18 wrz 2019, 07:10

Skaner wiedział, nie powiedział, a to było tak ... ;)

A tak serio, nie mam pojęcia, o co dokładnie chodzi. W jakim okresie miało to lotnisko działać?
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

domin.tarnow
Posty: 37
Rejestracja: 24 maja 2018, 22:48

Re: Lotnisko polowe w Tarnowie -Lipiu

Post autor: domin.tarnow » 18 wrz 2019, 12:54

Na początku wojny, mniej więcej przy pierwszym oblężenie Przemyśla. Dokładne daty podam wieczorem, bo teraz nie mam dostępu do książki.

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 866
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Lotnisko polowe w Tarnowie -Lipiu

Post autor: Ursi » 20 wrz 2019, 09:39

A Twoim ulubionym autorem to nie jest!?!? ;-)

Wiesz, na starym forum wykazaliśmy wielokrotnie, że Olejko ma zaskakująco luźne podejście do geografii (Wisłok, Wisłoka - jeden pies) i rzadko weryfikuje źródła. Być może sam nie wiedział dokładnie, gdzie to lotnisko było. Z tłumaczeniami zresztą też wygrywała luźna interpretacja, bo używanie słowników znacznie spowalnia proces przygotowywania książek. Jak się idzie na żywioł, pomija np. przedrostek czasowników złożonych, to można wydawać co roku książkę i kilka artykułów (spójrz sobie na daty jego publikacji chociażby na Wiki).

Nie odmawiam mu pasji do lotnictwa, która mogła go zmotywować i doszedł to tego, gdzie to lotnisko było, ale np. postanowił się wiedzą nie dzielić. Z drugiej strony dość jest przykładów tego, że ludzie habilitacją, a już obowiązkowo z profesorem zwyczajnym, uznają, że fact checking jest poniżej ich godności ;-)
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

tmach
Posty: 37
Rejestracja: 18 cze 2018, 22:08
Lokalizacja: Stary Bieżanów

Re: Lotnisko polowe w Tarnowie -Lipiu

Post autor: tmach » 20 wrz 2019, 13:46

Ursi pisze:
20 wrz 2019, 09:39
Wiesz, na starym forum wykazaliśmy wielokrotnie, że Olejko ma zaskakująco luźne podejście do geografii (Wisłok, Wisłoka - jeden pies) i rzadko weryfikuje źródła. Być może sam nie wiedział dokładnie, gdzie to lotnisko było. Z tłumaczeniami zresztą też wygrywała luźna interpretacja, bo używanie słowników znacznie spowalnia proces przygotowywania książek. Jak się idzie na żywioł, pomija np. przedrostek czasowników złożonych, to można wydawać co roku książkę i kilka artykułów (spójrz sobie na daty jego publikacji chociażby na Wiki).
Źródła zbliżone do dobrze poinformowanych twierdzą, że źródłem zła wszelakiego jest nie sam autor, jeno studenci, którzy mu opracowują stosowne fragmenty...

oeffag
Posty: 498
Rejestracja: 31 maja 2018, 21:22
Lokalizacja: Ziemie Zabrane. Chwilowo Wwa

Re: Lotnisko polowe w Tarnowie -Lipiu

Post autor: oeffag » 21 wrz 2019, 00:09

Koledzy szanowni, słysząc słowo "lotnisko" nie wyobrażajcie sobie betonowych pasów startowych, stalowych hangarów, zbiorników z paliwem, budynków itp.
To był zapewne w miarę równy kawał łąki w okolicy na którym raz czy kilka razy wylądowały samoloty i tyle - takie to i było "lotnisko". Potem zarosło to krzakami, drzewami i najstarsi ludzie nie pamiętają gdzie to było. W tym przypadku ważna jest okolica (nawet w przybliżeniu) a nie dokładna lokalizacja przy pomocy współrzędnych z GPS-u.
Może to własnie teraz to ten lasek, który wyrósł w okresie ponad 100 lat.

oeffag
Posty: 498
Rejestracja: 31 maja 2018, 21:22
Lokalizacja: Ziemie Zabrane. Chwilowo Wwa

Re: Lotnisko polowe w Tarnowie -Lipiu

Post autor: oeffag » 21 wrz 2019, 00:15

P.S. przepraszam, pomyliłem się; na lotnisku polowym nie ma betonowych pasów startowych a z płyt stalowych lub siatki.

Pazuzu
Posty: 46
Rejestracja: 01 cze 2018, 12:18

Re: Lotnisko polowe w Tarnowie -Lipiu

Post autor: Pazuzu » 21 wrz 2019, 18:31

K.Wielgus na mapkach w publikacji "Z galicyjskich pół wzlotów" zaznacza jakieś lotnisko połowę w Tarnowie, ale w tekście nie rozwija tematu

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 866
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Lotnisko polowe w Tarnowie -Lipiu

Post autor: Ursi » 22 wrz 2019, 09:43

tmach pisze:
20 wrz 2019, 13:46
Źródła zbliżone do dobrze poinformowanych twierdzą, że źródłem zła wszelakiego jest nie sam autor, jeno studenci, którzy mu opracowują stosowne fragmenty...
Już o czymś takim słyszałem, ale dowodów nie mam. Widziałem natomiast jak pracuje z „archiwaliami” (które były opracowaniami, tyle że przechowywanymi w archiwum). Autor, nawet jak mu ktoś pomoże, powinien składać z głową, ale jak liczy się czas (punkty, punkty!) i efekciarstwo, to potem mamy wzajemnie wykluczające się stwierdzenia i pogardę dla rzeczywiście istotnych szczegółów przy jednoczesnym szpanowaniu wikipedyjną erudycją.
oeffag pisze:
21 wrz 2019, 00:09
Koledzy szanowni, słysząc słowo "lotnisko" nie wyobrażajcie sobie betonowych pasów startowych, stalowych hangarów, zbiorników z paliwem, budynków itp.
Nigdy sobie tak tego nie wyobrażałem. Jest zresztą sporo fotek: „klepisko”, parę namiotów i wsio. Wiele po tym pozostać nie mogło.
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości