Patron Stefan Stec

oeffag
Posty: 498
Rejestracja: 31 maja 2018, 21:22
Lokalizacja: Ziemie Zabrane. Chwilowo Wwa

Patron Stefan Stec

Post autor: oeffag » 04 lut 2020, 02:42

Komunikat:
"DECYZJA Nr 143/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 5 września 2019 r. w sprawie nadania imienia patrona 21. Bazie Lotnictwa Taktycznego

Na podstawie art. 2 pkt 1 i 9 ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o urzędzie Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. z 2019 r. poz. 196),
§ 1 pkt 7 lit. d i § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania
Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. poz. 426 oraz z 2014 r. poz. 933), w związku z pkt 1, 4, 5-6b decyzji Nr 229/MON
Ministra Obrony Narodowej z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie dziedziczenia i kultywowania tradycji oręża polskiego
(Dz. Urz. Min. Obr. Nar. poz. 105, z 2011 r. poz. 327 oraz z 2013 r. poz. 315), ustala się, co następuje:

§ 1. 21. Baza Lotnictwa Taktycznego otrzymuje imię mjr. pil. Stefana Steca.
§ 2. Decyzja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia."

Wspaniale!!!!!!!!!! Nareszcie!!!!!!!
Z tej okazji w Świdwinie odsłonięto pamiątkową tablicę.
[attachment=0]Foto 1.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
krakał
Posty: 263
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:35

Re: Patron Stefan Stec

Post autor: krakał » 04 lut 2020, 12:31

a w Kraku mamy od niedawna ulicę (no, zaułek de facto, ale zawsze) Linke - Crawforda :)

oeffag
Posty: 498
Rejestracja: 31 maja 2018, 21:22
Lokalizacja: Ziemie Zabrane. Chwilowo Wwa

Re: Patron Stefan Stec

Post autor: oeffag » 05 lut 2020, 01:01

a w Kraku mamy od niedawna ulicę (no, zaułek de facto, ale zawsze) Linke - Crawforda
To znakomicie!!!!! bardzo się cieszę!!!!!!!
To nic, że to zaułek - ważne jest upamiętnienie.
A gdzie ta ulica się znajduje?
Ja przymierzam się do corocznej wizyty w Krakowie dopiero pod koniec maja.
Czy możesz więc wstawić na forum fotografię tabliczki z nazwą ulicy i ewentualnie jak jest zainstalowana, tablicy informacyjnej o patronie?
I przesłać mi też na priva - byłbym bardzo zobowiązany - warto byłoby ucieszyć tym faktem koło lotnicze w Stolicy.
Ja chciałbym też doprowadzić do upamiętnienia w jakiś sposób Camillo Periniego - niestety, we Lwowie jest to niemożliwe.

Awatar użytkownika
krakał
Posty: 263
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:35

Re: Patron Stefan Stec

Post autor: krakał » 05 lut 2020, 11:32

Zdjęcia nie mam, niestety. Postaram się zrobić, ale to nie będzie przed weekendem... Pracuję wew stolycy i w Krakowie jestem tylko w soboty i w niedziele. Uliczka to przecznica, a właściwie alejka czy też zaułek, odchodząca od ul. Reduta na Czerwonym Prądniku, teoretycznie (teoretycznie, bo tam zdaje się wszędzie są bramy, szlabany, furtki etc - zaraza pod tytułem "grodzone osiedla") wiedzie do Parku Reduta na którego terenie znajduje się to, co zostało z szańca IS V/6.

KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Patron Stefan Stec

Post autor: KG » 05 lut 2020, 14:34

Tu informacja o nadaniu nazwy:
https://dzieje.pl/rozmaitosci/rycerz-pr ... w-krakowie

Zainteresował mnie fragment:
Był synem oficera Wojciecha Linkego i Brytyjki Lucy Crawford. Choć narodowość jego rodziców, zwłaszcza ojca, przez długie lata nie była do końca pewna, to w najnowszych publikacjach wydanych przez Muzeum Lotnictwa Polskiego z okazji 100-lecia polskiego lotnictwa w 2018 r. został wyraźnie określony Polakiem.
Czy ktoś mógłby podać na jakie źródła / publikacje się w nich powołano? Czy może są jakieś mocne przesłanki świadczące, że Frank Linke-Crawford czuł się Polakiem, czy tylko chodzi o to, że urodził się w Krakowie i używał biało-czerwonej szachownicy, która potem stała się znakiem polskiego lotnictwa?

Kilka lat temu na starym Forum wspominałem, że przyznawało się do niego Pilzno. I nie chodzi o małopolskie Pilzno, tylko to, gdzie zaczyna się Berounka.
W tamtejszej gazecie napisano:
„Poległy oficer pochodzi ze starej, szanowanej rodziny pilzneńskiej. Jego ojciec, major Linke-Crawford, to dziecko Pilzna, którego matka zmarła tutaj zaledwie kilka lat temu, a część jego rodzeństwa nadal mieszka w naszym mieście.”
Adalbert Linke służył w morawsko-śląskim 12. pułku dragonów, który w 1892 roku został przeniesiony do Krakowa. Miał wówczas stopień porucznika, a 1 maja 1893 awansował na stopień rotmistrza. W Schematyzmie na rok 1897 podawany jako urlopowany z prawem do wynagrodzenia i tak samo określany jest jeszcze w wykazie kadry pułku na rok 1901.
Po przejściu w stan spoczynku otrzymał honorowy tytuł majora, a za zasługi w czasie wojny (był komendantem batalionu zapasowego) awansował na stopień „pełnego” majora. Używał nazwiska Linke-Crawford, przyjmując jako drugi człon nazwisko żony (w Schematyzmach: „Linke”).

Wszystko wskazuje na to, że przed wojną i w trakcie wojny rodzina mieszkała w Marburgu (Mariborze). Tam też 5 sierpnia 1918 roku Frank Linke-Crawford został pochowany w obrządku ewangelickim na cmentarzu w Pobersch (Pobrežje).
W roku 1922 (a nie w 1919 jak tu i ówdzie można znaleźć) po długich staraniach jego zwłoki ekshumowano i przeniesiono do rodzinnego grobowca w Salzburgu (12 sierpnia 1922).
Rodzice zmarli i zostali pochowani w Salzburgu. Major Adalbert Linke-Crawford w 1920 roku w wieku 63 lat, a Lucy Linke-Crawford osiem lat później, mając 64 lata.

W niedawno założonym parku REDUTA nie byłem. Stał się bardzo popularny ze względu na swój koszykarski charakter.
https://dziennikpolski24.pl/krakow-ma-p ... 1-14668801

oeffag
Posty: 498
Rejestracja: 31 maja 2018, 21:22
Lokalizacja: Ziemie Zabrane. Chwilowo Wwa

Re: Patron Stefan Stec

Post autor: oeffag » 06 lut 2020, 12:39

Postaram się zrobić, ale to nie będzie przed weekendem...
Oczywiście, nie pali się, poczekam.

oeffag
Posty: 498
Rejestracja: 31 maja 2018, 21:22
Lokalizacja: Ziemie Zabrane. Chwilowo Wwa

Re: Patron Stefan Stec

Post autor: oeffag » 18 kwie 2020, 20:52

Szanowny Kolego Krakał - czy udał Ci się zrobić fotografię tabliczki z nazwą ulicy Linke-Crawforda?

KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Patron Stefan Stec

Post autor: KG » 29 kwie 2020, 14:34

W nadzwyczajnej sytuacji postanowiłem zastąpić krakała.
Z jednej strony nowe osiedle, z drugiej plac budowy.
https://images91.fotosik.pl/355/7174482b454b62bbmed.jpg
https://images92.fotosik.pl/356/6ee26461c771458emed.jpg

oeffag
Posty: 498
Rejestracja: 31 maja 2018, 21:22
Lokalizacja: Ziemie Zabrane. Chwilowo Wwa

Re: Patron Stefan Stec

Post autor: oeffag » 29 kwie 2020, 17:01

WIELKIE, WIELKIE DZIĘKI ZA FOTOGRAFIE!!!!!!!!!!!
Mam pytanie do autora, kolegi KG: czy mogę pochwalić się nimi austriackim fanom K.u.k.LFT?

KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Patron Stefan Stec

Post autor: KG » 29 kwie 2020, 20:05

Oczywiście.
Ulica Linke-Crawforda, w miejscu gdzie odchodzi od ulicy Reduta, to zaplecze następnego etapu osiedla budowy i jest tam zakaz wstępu.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości