Stan fortów Twierdzy Przemyśl

Sztuka fortyfikacyjna Austro-Węgier
Filipdan
Posty: 4
Rejestracja: 20 wrz 2018, 15:15

Stan fortów Twierdzy Przemyśl

Post autor: Filipdan » 30 wrz 2018, 17:47

Witam. W tym roku dwukrotnie gościłem w Przemyślu sporo czasu poświęcając fortom. Poniżej kilka refleksji z ich stanu na sierpień 2018. Nie opisuję dojścia do fortów bo to odrębny temat.
Fort I Salis Soglio. Brama wejściowa ulega dalszemu niszczeniu.Poza tym fort można bezproblemowo zwiedzić. Przydatna latarka. Częste patrole Straży Granicznej z uwagi na położenie fortu.
Fort II. Jaksmanice Mimo prób dojścia posiłkując się mapą i mini przewodnikiem Tomasza Idzikowskiego ( rok wydania 2018) nie znalazłem fortu. Idąc z mapą dotarłem do resztek Fortu IIB Cyków. Fort zagrodzony w sierpniu 2018. elektrycznym pastuchem i drutami. Brak wstępu.
Fort III Łuczyce. Przed fortem tablica informacyjna. Sam fort zarośnięty zielskiem. Bardzo utrudnione chodzenie po wnętrzu fortu. Istniejące schrony zasłonięte zielskiem, trudno do nich trafić. Jakoś nie wygląda na prace adaptacyjne w tym forcie jak wskazuje przewodnik
Fort IV Optyń Fort kompletnie zarośnięty zielskiem. W zasadzie dobrze widoczne resztki tradytora. Samo dojście też mylne. Ścieżka w lesie przed fortem skręca w lewo a iść trzeba prosto do szlabanu, przejść pod nim i po kilkunastu metrach jesteśmy wśród bujnych krzaków z widocznymi ruinami.
Fort V Grochowce. Fort w dobrym stanie do zwiedzania.
Fort Vi Iwanowa Góra . Ruiny fortu zarośnięte, można go obejść wokół. Uwaga na wysokie krzaki .
Fort VI Prałkowce. Fort dobrze zachowany i średnio zarośnięty.
Fort VII 1/2. Fort w rękach prywatnych,otoczony ogrodzeniem, brama zamknięta na kłódkę, brak możliwości zwiedzenia. Przewodnik Idzikowskiego prezentuje zdjęcia, opis dojazdu. Szkoda czasu bo fortu od roku ponad nie da się zwiedzać co ustaliłem od spotkanej sympatycznej pani mieszkającej w pobliżu. Przydała by się wzmianka w przewodniku.
Fort VIII Łętownia. Obiekt bardzo dobrze zachowany.
Fort IX Brunner. Fort dobrze zachowany. Przy chęci wejścia do poterny dolnej niezbędna latarka. Po opadach dużo wody w poternie.
Fort X Orzechowce. Fort dobrze zachowany ( w zasadzie Forty IX i X to tylko pozostałości lecz piszę Fort dla jasności tekstu)
Fort XI Duńkowiczki. Fort znakomicie zachowany
Fort XII Werner. Fort znakomicie zachowany. Na uwagę zasługuje bardzo ciekawe muzeum I Wojny Światowej. Bilet do fortu 10 zł. Warto.
Fort XIII San Rideau. Fort nadający się do zwiedzenia. Kontrowersyjna jest ażurowa konstrukcja mająca obrazować wielkość fortu i wygląd przed wysadzeniemw 1915 r. Rzecz gustu.
Fort XiV Hurko. Nie istnieje
Fort XV Borek. Fort znakomicie zachowany.
Opisałem tylko forty główne pierścienia zewnętrznego. Nie opisywałem zwiedzonych fortów pomocniczych.
Najlepiej zachowane forty to XI,XII,XV czyli Duńkowiczki, Werner,Borek
Najsłabiej oznakowana część i forty najbardziej opanowane przez przyrodę co znacznie utrudnia zwiedzanie to II,II,IV,VI czyli Jaksmanice, Łuczyce, Borek, Iwanowa Góra.
W Przemyślu w muzeach i punktach informacji turystycznej można było otrzymać mapę Forteczna trasa rowerowa. Mapa jest bardzo pomocna. Szlak rowerowy omija jednak forty II Jaksmanice, IV Optyń ( trzeba na drodze asfaltowej pójść w lewo a trasa rowerowa odchodzi w prawo), Fort V Grochowce.Szlak rowerowy odbija w pola w kierunku lasów Iwanowej Góry.
To tak w skrócie. Może te uwagi będą dla kogoś pomocne. Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości