Legiony Polskie - ordery i odznaczenia

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Legiony Polskie - ordery i odznaczenia

Post autor: dwójkarz » 01 lut 2021, 13:23

Temat szerszy niż moje detaliczne pytanie.

W wykazie odznaczonych żołnierzy I Brygady Legionów Polskich (1 ppLP, 5 ppLP) sporządzonym na przełomie drugiej i trzeciej dekadzie maja 1916 r. (zamieszczam poniżej) mamy jak następuje - austro - węgierskie medale za waleczność - złotym, srebrny 1 kl, srebrny 2 kl, brązowy - sprawa jasna. Poza nimi kategoria "pruski" oraz „pruski medal zasługi na wstędze waleczności drugiej klasy”. Zakładam, że chodzi w tym miejscu o żołnierski Medal Zasługi Wojennej 2 klasy. Mylę się czy mam rację?

Legioniści otrzymali tego rodzaju medale za Kukle, GTM poszły za Łowczówek.

=17 maja 1916
1 ppLP
GTM 5
STM1 18
STM2 45
BTM 71
„pruski” 4

=23 maja 1916
5 ppLP
GTM 1
STM1 27
STM2 61
BTM 88
„pruski medal zasługi na wstędze waleczności drugiej klasy” 2

Awatar użytkownika
Albert
Posty: 277
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:14

Re: Legiony Polskie - ordery i odznaczenia

Post autor: Albert » 01 lut 2021, 17:23

Łukaszu, musisz mieć rację, nie przychodzi mi do głowy żadne inne odznaczenie pasujące do tego opisu.

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Legiony Polskie - ordery i odznaczenia

Post autor: dwójkarz » 01 lut 2021, 17:58

Ok! Mam tylko sześć tych żołnierskich Medali Zasługi Wojennej 2 klasy w Legionach. Następnie nieco Żelaznych Krzyży 2 klasy się pojawiło. Żelazny Krzyż 1 klasy dostali tylko niektórzy "zawodowcy" z armii austro - węgierskiej. Bawarskich zero (poza Szeptyckim, ale to i hrabia i płk SG, więc inna kategoria), a przecież z bawarską 11 Dywizją Piechoty długo ramię w ramię Legiony walczyły. Innych państw niemieckich w linii nie ma, ale np. adiutant Besselera, kpt LP Alojzy Przeździecki, dostał Krzyż Hanzeatycki (które miasto mu nadało?).

Nb. nie widziałem żadnego legionowego dyplomu nadania Żelaznego Krzyża 2 klasy! Znam kilka "twardych" zaświadczeń na EKO 3 kl, MVK 3 kl, FJO, na niemieckie "zero".

Awatar użytkownika
Albert
Posty: 277
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:14

Re: Legiony Polskie - ordery i odznaczenia

Post autor: Albert » 01 lut 2021, 18:51

Co do Krzyży Hanzeatyckich, to czysto statystycznie największa jest szansa, że dostał hamburski - przyznano ich najwięcej (ocenia się na ok. 50 000). Ale z tego co wiem, mimo prób, nie odnaleziono w hamburskim archiwum spisu odznaczonych. Bremeńskich krzyży przyznano według spisu dokładnie 20 018. Jest także spis odnośnie do Lubeki (ok. 10 000?). Problem w tym, że wiadomo, iż oba spisy nie są kompletne. Daniel Krause prawdopodobnie w przyszłości opublikuje listy (pewnie niekompletne - dane z archiwów plus z dodatkowych badań, ale zapewne coś będzie przeoczone) odnośnie do Bremy i Lubeki, ale to chyba jeden z jego wielu projektów, więc pewnie poczekamy co najmniej kilka lat. Jest jednak szansa, że wtedy dowiemy się, co dokładnie dostał Przeździecki.

EDIT: sprawdziłem, że podobno jednak jakość na początku XXI w. odnaleziono spis odznaczonych hamburskim krzyżem. Albo trzeba się wybrać do archiwum, albo czekać latami na publikację 😉

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Legiony Polskie - ordery i odznaczenia

Post autor: dwójkarz » 01 lut 2021, 19:32

Z Bremy mam jeden, co prawda nie Legiony, ale także bardzo interesujący oficer wywiadu niemieckiego, przez matkę powinowaty z Curtem v. Gottbergiem, świadek "samobójstwa" Kazimierza Sosnkowskiego.

Fryderyk Douglas (Królewiec, 5 marca 1886; Poznań, †26 marca 1928), podpułkownik SG, korpus osobowy oficerów artylerii
baron
porucznik 24 kwietnia 1914
kapitan 18 sierpnia 1916
EK1, EK2, Krzyż Hanzeatycki m. Brema
Jan oficer zawodowy armii niemieckiej, Melania v. Gottberg
ewangelik

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości