"Nie wierząc nam, że chcieć - to móc!" Legiony i ich wpływ na sprawę polską w latach 1914-1918

redbaron
Posty: 68
Rejestracja: 26 maja 2018, 11:00

Re: "Nie wierząc nam, że chcieć - to móc!" Legiony i ich wpływ na sprawę polską w latach 1914-1918

Post autor: redbaron » 20 lis 2018, 07:58

Trotta pisze:
19 lis 2018, 15:02
Urzekło mnie wprowadzenie obiektywnych kryteriów do oceny, na ile jakaś akcja opóźniająca wpłynęła na spowolnienie ruchu przeciwnika.
Piłsudski bardzo się przechwalał, że opóźnili ogromne siły rosyjskie. Niejako było to dla niego kluczowym elementem udziału w BITWIE POD LIMANOWĄ, tymczasem bitwa była pod Limanową-Łapanowem, a i chciałem sprawdzić, jak to opóźnianie rzeczywiście skuteczne było. Jego ocena bowiem ma istotny wpływ na ocenę roli Legionów w bitwie.

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: "Nie wierząc nam, że chcieć - to móc!" Legiony i ich wpływ na sprawę polską w latach 1914-1918

Post autor: Trotta » 20 lis 2018, 09:01

Hmm. Nie pamiętam, kiedy Piłsudski spisywał wspomnienia, ale "w epoce" nazwa bitwy mogła budzić wątpliwości. Prasa jeszcze w grudniu donosiła o m.in. "bitwie pod Bochnią", "bitwie pod Bochnią i zwycięskich bojach pod Limanową, Nowym Sączem i Grybowem", "bitwie pod Bochnią-Limanową" oraz "bitwie pod Limanową". Najwcześniejsze prasowe wzmianki o "bitwie pod Limanową i Łapanowem" znalazłem w gazetach z końca stycznia 1915 r. Również w naszej historiografii często jest sama Limanowa - chociażby u Dąbrowskiego.

Dziś zafrapowało mnie stwierdzenie, jakoby pod Łowczówkiem
Austriaccy generałowie dowodzący znajdującymi się niedaleko polskich jednostek oddziałami austriackimi, pobitymi przez Rosjan, oddawali się pod komendę Sosnkowskiego
cytuję za Tante Wiki, ale ponoć są jakieś źródła tak twierdzące. Strasznie ciekaw jestem, czy autorzy owych rewelacji są w stanie wskazać choć dwa nazwiska i choć jeden dowód na zaistnienie czegoś takiego. Powodem miał być oczywiście dowódczy kunszt S. (a może zwiodło ich, że warszawiak podpisuje się jako "Casimir Ritter von Sosnkowski" :D )
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

redbaron
Posty: 68
Rejestracja: 26 maja 2018, 11:00

Re: "Nie wierząc nam, że chcieć - to móc!" Legiony i ich wpływ na sprawę polską w latach 1914-1918

Post autor: redbaron » 20 lis 2018, 09:23

Trotta pisze:
20 lis 2018, 09:01
Hmm. Nie pamiętam, kiedy Piłsudski spisywał wspomnienia, ale "w epoce" nazwa bitwy mogła budzić wątpliwości.
Podtytuł "Wspomnienia spisane w Twierdzy Magdeburskiej" powinien wyjaśnić sprawę czasu powstania wspomnień ;)
Trotta pisze:
20 lis 2018, 09:01
cytuję za Tante Wiki, ale ponoć są jakieś źródła tak twierdzące. Strasznie ciekaw jestem, czy autorzy owych rewelacji są w stanie wskazać choć dwa nazwiska i choć jeden dowód na zaistnienie czegoś takiego. Powodem miał być oczywiście dowódczy kunszt S. (a może zwiodło ich, że warszawiak podpisuje się jako "Casimir Ritter von Sosnkowski" :D )
Wiki jest w stanie znieść wiele, więcej chyba niż papier, a i na papierze różne ciekawostki widziałem...

KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: "Nie wierząc nam, że chcieć - to móc!" Legiony i ich wpływ na sprawę polską w latach 1914-1918

Post autor: KG » 20 lis 2018, 09:36

Trotta pisze:
20 lis 2018, 09:01
Dziś zafrapowało mnie stwierdzenie, jakoby pod Łowczówkiem
Austriaccy generałowie dowodzący znajdującymi się niedaleko polskich jednostek oddziałami austriackimi, pobitymi przez Rosjan, oddawali się pod komendę Sosnkowskiego
cytuję za Tante Wiki, ale ponoć są jakieś źródła tak twierdzące. Strasznie ciekaw jestem, czy autorzy owych rewelacji są w stanie wskazać choć dwa nazwiska i choć jeden dowód na zaistnienie czegoś takiego. Powodem miał być oczywiście dowódczy kunszt S. (a może zwiodło ich, że warszawiak podpisuje się jako "Casimir Ritter von Sosnkowski" :D )
Zawsze przy takiej okazji warto wspomnieć, że Kazimierz Sosnkowski miesiąc wcześniej miał 29. urodziny. Nie miał wojskowego wykształcenia, studiował architekturę.

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 866
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: "Nie wierząc nam, że chcieć - to móc!" Legiony i ich wpływ na sprawę polską w latach 1914-1918

Post autor: Ursi » 10 kwie 2019, 16:38

Zajrzałem do arkusza egzaminu gimnazjalnego z historii. Jest tam zadanie o legionach. Które pojawiają się tam w postaci...:

szlak bojowy I Brygady Legionów Józefa Piłsudskiego

Jasne, można interpretować, że "brygada Piłsudskiego", ale obawiam się, że kliszowe określenie "Legiony JP" wzięło górę.

W zadaniu mapa z ich szlakiem bojowym. I Łowczówkiem oczywiście.
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

Incubus
Posty: 403
Rejestracja: 05 cze 2018, 13:05

Re: "Nie wierząc nam, że chcieć - to móc!" Legiony i ich wpływ na sprawę polską w latach 1914-1918

Post autor: Incubus » 10 kwie 2019, 22:01

No przecież... w Krakowie hulają LJP w nazwie ulicy w Podgórzu i jakoś żadna ekipa rządząca miastem nie znalazła potrzeby zrewidowania fałszu.

oeffag
Posty: 498
Rejestracja: 31 maja 2018, 21:22
Lokalizacja: Ziemie Zabrane. Chwilowo Wwa

Re: "Nie wierząc nam, że chcieć - to móc!" Legiony i ich wpływ na sprawę polską w latach 1914-1918

Post autor: oeffag » 10 kwie 2019, 23:15

W Warszawie też jest "Aleja Legionów Piłsudskiego" jako element Południowej Obwodnicy Warszawy.
Jak zwrócilem uwagę w komisji nazewnictwa na niestosowność nazwy to powiedzieli, że konsultowali ją w IPN-ie a ja jestem matoł i sie nie znam.

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 866
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: "Nie wierząc nam, że chcieć - to móc!" Legiony i ich wpływ na sprawę polską w latach 1914-1918

Post autor: Ursi » 11 kwie 2019, 07:44

Weźcie mnie nie załamujcie...
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

Awatar użytkownika
ergie
Posty: 51
Rejestracja: 31 maja 2018, 21:25
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: "Nie wierząc nam, że chcieć - to móc!" Legiony i ich wpływ na sprawę polską w latach 1914-1918

Post autor: ergie » 11 kwie 2019, 19:10

Cholercia... muszę nazwę bloga zmienić ;)
Lepiej milcząc uchodzić za idiotę, niż odzywając się rozwiać wątpliwości.

Awatar użytkownika
ergie
Posty: 51
Rejestracja: 31 maja 2018, 21:25
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: "Nie wierząc nam, że chcieć - to móc!" Legiony i ich wpływ na sprawę polską w latach 1914-1918

Post autor: ergie » 11 kwie 2019, 19:13

Incubus pisze:
10 kwie 2019, 22:01
No przecież... w Krakowie hulają LJP w nazwie ulicy w Podgórzu i jakoś żadna ekipa rządząca miastem nie znalazła potrzeby zrewidowania fałszu.
O przepraszam ulica się nazywa... Legionów marszałka Józefa Piłsudskiego :mrgreen:
Lepiej milcząc uchodzić za idiotę, niż odzywając się rozwiać wątpliwości.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości