Podległość oficerów LP oficerom AW

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Podległość oficerów LP oficerom AW

Post autor: Trotta » 28 sty 2021, 11:14

Nurtuje mnie od pewnego czasu sprawa - jak wyglądały służbowe relacje (ew. podporządkowanie) oficerów legionowych i równych stopniem oficerów austro-węgierskich? Jeśli spotkało się dwóch oficerów cesarza równych stopniem, to o podległości z zasady decydowałoby starszeństwo. Ale co się działo, gdy obok siebie na froncie spotkali się kapitan legionowy i kapitan austro-węgierski?

Rozumiem, że w przypadku różnicy szarż problem nie występował? Czytałem co prawda niedawno, jak to austriaccy generałowie oddawali się pod dowództwo podpułkownika Sosnkowskiego - ale pominąwszy fakt braku na opisywanym odcinku austro-węgierskiego generała (chyba, że się trafił Generał de Charge :D ) - opatrzyłem zerwane boki i opowieść tę głęboko między bajki wetkałem na wieczne czasy.
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Podległość oficerów LP oficerom AW

Post autor: dwójkarz » 28 sty 2021, 14:04

Rozkaz przełożonego decydował. Spinam wreszcie książkę o wywiadzie, gdzie wiele miejsca poświęcam walkom od sierpnia do października 1916 na "legionowym" odcinku frontu. Mam tam namierzonych dużo przykładów poddania Legionom - Komendzie i Komendom poszczególnych Brygad - pułków a - w i niemieckich, grup bojowych, grup artylerii - nie ma z tym żadnego problemu - rozkaz to rozkaz i jedziemy. Ta sprawa jest mocno "zmitologizowana". I jak zwykle, jak prawie wszystko co dotyczy Legionów, trzeba prostować i odkręcać.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości