Noszenie oznaczeń armii obcych

Awatar użytkownika
DAR
Posty: 439
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:05
Kontakt:

Re: Noszenie oznaczeń armii obcych

Post autor: DAR » 04 kwie 2020, 23:18

Niby prawda ale zawsze można kilku wyrzucić dla przykładu a reszta się pewnie ugnie. No chyba, że byli bardzo ze sobą zgrani. Inna opcja jest tak, że w ukazie cara dopisano małą *

* nie dotyczy lotników ;)
"Dobre od złego jeden krok dzieli - mówi przysłowie
Więc chyba i złe od dobrego?"

Aleksander Sołżenicyn Archipelag Gułag

Awatar użytkownika
narcopolo
Posty: 103
Rejestracja: 25 maja 2018, 04:39

Re: Noszenie oznaczeń armii obcych

Post autor: narcopolo » 06 kwie 2020, 11:31

G. Banfield pisze:
02 kwie 2020, 18:16
Noszenie przez żołnierza strony wojującej oznak, odznak, emblematów i odznaczeń, jest wykluczone postanowieniami przepisów konwencji haskich o prawach wojny. (...)
No właśnie mam wrażenie nie było to do końca przestrzegane w armii austro-węgierskiej. Ponieważ jak pisałem wcześniej noszenie gwiazdek włoskich było popularne nawet pomimo zakazania takich praktyk w 1917r. poniżej kilka przykładów
1.jpg
2.jpg
3.jpg
ciąg dalszy w następnym poście
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
narcopolo
Posty: 103
Rejestracja: 25 maja 2018, 04:39

Re: Noszenie oznaczeń armii obcych

Post autor: narcopolo » 06 kwie 2020, 11:39

ciąg dalszy
4.jpg
Wszystkie prezentowane zdjęcia były wykonane w atelier ale na jednym z włoskich forów był temat poruszony i zaprezentowano tam sporo podobnych zdjęć które były wykonane w strefie przy frontowej.

Oprócz włoskich gwiazdek na czapkach zdarzały się także carskie rozety narodowe.
Poniżej przykład:
5 ruski.jpg
Było jeszcze jedno lub dwa zdjecia na ebay-u na których żołnierze też miel "carskie bączki" na czapkach.

Był tu jeszcze poruszony temat armii carskiej, żołnierze tej armii masowo wykorzystywali sprzęt armii austro-węgierskiej jak i pruskiej. Na podstawie zdjęć można stwierdzić że największą popularnością cieszyły się pasy z klamrami.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Tatra
Posty: 80
Rejestracja: 01 sty 2020, 21:13

Re: Noszenie oznaczeń armii obcych

Post autor: Tatra » 06 kwie 2020, 19:37

Zatem pełniły te zdobyczne gwiazdki i odznaki taką samą rolę jak u Indian - zdobyczny skalp, zdarłem z wroga element jego umundurowania - byłem tam, okazało się że zwyciężyłem.

Awatar użytkownika
DAR
Posty: 439
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:05
Kontakt:

Re: Noszenie oznaczeń armii obcych

Post autor: DAR » 06 kwie 2020, 23:40

No właśnie też mam wrażenie, że w tym przypadku chodziło trofeum a nie noszenie "z nadania" obcej armii.
"Dobre od złego jeden krok dzieli - mówi przysłowie
Więc chyba i złe od dobrego?"

Aleksander Sołżenicyn Archipelag Gułag

Awatar użytkownika
narcopolo
Posty: 103
Rejestracja: 25 maja 2018, 04:39

Re: Noszenie oznaczeń armii obcych

Post autor: narcopolo » 07 kwie 2020, 18:05

Tatra pisze:
06 kwie 2020, 19:37
Zatem pełniły te zdobyczne gwiazdki i odznaki taką samą rolę jak u Indian - zdobyczny skalp, zdarłem z wroga element jego umundurowania - byłem tam, okazało się że zwyciężyłem.
DAR pisze:
06 kwie 2020, 23:40
No właśnie też mam wrażenie, że w tym przypadku chodziło trofeum a nie noszenie "z nadania" obcej armii.
To miałem na myśli zaczynając ten wątek. I zastanawiam się czy inne elementy wrogiego umundurowania trafiały na czapki żołnierzy austro-węgierskich.

G. Banfield
Posty: 28
Rejestracja: 25 cze 2018, 20:42

Re: Noszenie oznaczeń armii obcych

Post autor: G. Banfield » 06 cze 2021, 14:34

Witam serdecznie Szanownych Kolegów. Nie mogę wypowiadac się ci tego zwyczaju. Nie spotkalem się nigdy z taką praktyką. Takie swoiste trofeum w atelier migli być noszone. Pytanie jest takie, czy odznaki te byly noszone "w polu"... Nigdy nie widziałem takiej fotografii

Awatar użytkownika
narcopolo
Posty: 103
Rejestracja: 25 maja 2018, 04:39

Re: Noszenie oznaczeń armii obcych

Post autor: narcopolo » 06 cze 2021, 19:10

G. Banfield pisze:
06 cze 2021, 14:34
(...) Pytanie jest takie, czy odznaki te byly noszone "w polu"... Nigdy nie widziałem takiej fotografii
Obce odznaki były noszone w polu. Gdzieś na dysku miałem kilka zdjęć z żołnierzami noszącymi włoskie gwiazdy w polu. W książkach o kapenach też spotkałem się z resztkami czapek podniesionych w polu na których były włoskie gwiazdy.

Tatra
Posty: 80
Rejestracja: 01 sty 2020, 21:13

Re: Noszenie oznaczeń armii obcych

Post autor: Tatra » 06 cze 2021, 23:45

W każdej wojnie żołnierze przejmowali elementy wyposażenia przeciwnika, jeżeli było lepsze od własnego. Zdarzało się tak nawet z uzbrojeniem (porzucenie karabinów Werdl o czym wspomina o ile dobrze pamiętam J.Pilsudski). Na linii frontu nikt się ich o to nie czepiał. Żandarm mógł ścigać za nieregulaminowy mundur w pociągu, czy w Wiedniu, ale nie w okopie na linii frontu.

G. Banfield
Posty: 28
Rejestracja: 25 cze 2018, 20:42

Re: Noszenie oznaczeń armii obcych

Post autor: G. Banfield » 11 lis 2021, 09:56

Oglądałem kilka albumów oficjalnych i nieoficjalnych życia żołnierskiego codziennego, nie bylo tam takich elementiw. Nie oznacza to, że takich przypadków nie bylo. Oczywiście racją jest, że w każdej wojnie żołnierze posiadają trofea wojenne, Niemcy uwielbiali, drobne monety, ktore nosili na szczęście. Czasem spotyka się orły polskie, odznaki pułkowe, odznaczenia.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości