Order Białego Sokoła

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Order Białego Sokoła

Post autor: dwójkarz » 02 maja 2021, 06:48

Tak, teraz 100 Euro, kiedyś było zatrzęsienie nawet na amazon.de. Dziś posucha. Jako, że wydana w 1939, myślałem, że to jakaś typowa propagandówka i szukałem innego wydania, "naukowego", dlatego to wylądowało na półce.

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Order Białego Sokoła

Post autor: dwójkarz » 02 maja 2021, 09:59

By nie mnożyć bytów, a pozostając wciąż "w temacie" - ot, trafiło się w książce foto. Miks pruskich, badeńskich i austro - węgierskich orderów. Czy Albert może opisać wszystkie? A szczególnie mnie kręci czwarte od lewej i szóste od lewej - poddałem się...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Albert
Posty: 277
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:14

Re: Order Białego Sokoła

Post autor: Albert » 02 maja 2021, 14:01

Akurat w przypadku tych dla Ciebie wątpliwych sam mam poważne wątpliwości, nie jestem specjalistą, ale wydaje mi się, że, od lewej, mogą to być:

1. EK2 - Prusy (pewne);
2. Königlicher Hausorden von Hohenzollern, Ritterkreuz mit Schwertern - Prusy (pewne);
3. Orden vom Zähringer Löwen, Ritterkreuz II. Klasse mit Eichenlaub und Schwertern - Badenia (pewne);
4. Braunschweigisches Kriegsverdienstkreuz - Brunszwik (mogę się mylić);
5. Militärverdienstkreuz III. Klasse mit Kriegsdekoration - Austria (jestem prawie pewien)
6. Dienstauszeichnungskreuz für Offiziere und Ärzte nach 25-jähriger Dienstzeit - Prusy (mogę się mylić).

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Order Białego Sokoła

Post autor: dwójkarz » 02 maja 2021, 14:07

Ha, świetnie, mając Twoje typy poprzyglądałem się i zakładam, że rozpoznane zostały bezbłędnie.

Czy 1 i 2 nie powinny wisieć w odwrotnej kolejności? Tzn Königlicher Hausorden von Hohenzollern, Ritterkreuz mit Schwertern i dopiero po nim EK2.

Nb. EK1 wystaje na dole fotografii.

Przyznasz, że ładnie chłopaka przystroili?

Awatar użytkownika
Albert
Posty: 277
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:14

Re: Order Białego Sokoła

Post autor: Albert » 02 maja 2021, 14:22

EK2 zawsze jest pierwszy, więc wszystko gra :)

Faktycznie, EK1 też jest, nie mogło być inaczej przy takim zestawie, całkiem fajnie chłop pozbierał :)

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Order Białego Sokoła

Post autor: dwójkarz » 02 maja 2021, 14:57

Zawsze pierwszy? Nie wiedziałem/ nie zwróciłem na to uwagi. "Myślałem", że "po starszeństwie", zatem od najwyższego w obrębie własnego państwa.

Awatar użytkownika
Albert
Posty: 277
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:14

Re: Order Białego Sokoła

Post autor: Albert » 02 maja 2021, 16:03

Nieprecyzyjnie się wyraziłem - miałem na myśli, że u Prusaka zawsze powinien być pierwszy wśród pruskich orderów i odznaczeń. Na pewno dumni Bawarczycy i Saksończycy pchali przed niego ordery i odznaczenia swojego państwa, ale z tego co widzę jak mieli pruskie ordery i odznaczenia, to wśród nich EK2 był pierwszy. U Wirtemberczyków i Badeńczyków EK2 był już chyba generalnie pierwszy w ogóle, jak u Prusaków, ale jeszcze przeanalizuję temat ;)

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Order Białego Sokoła

Post autor: dwójkarz » 02 maja 2021, 16:16

To wynikało ze starszeństwa. Na pierwszym miejscu własne państwo, choć Prusy nie zawsze były tym kolejnym i wówczas ten EK2 dyndał gdzieś tam z tyłu. Swoją drogą zasad starszeństwa nie znam. Widziałem/ mam takie tylko dla Austro - Węgier.

Z mojej książki in spe, starszeństwo 1 stycznia 1918 - ordery i odznaczenia zagraniczne zawsze na końcu w kolejności - toskańskie, modeńskie, papieskie, Mocarstw Sprzymierzonych - pruskie, bułgarskie, tureckie, królewskie, wielkoksiążęce, książęce (großherzoglichen, herzoglichen, fürstlichen).

Awatar użytkownika
Albert
Posty: 277
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:14

Re: Order Białego Sokoła

Post autor: Albert » 02 maja 2021, 16:25

Tak, ja chyba nie spotkałem się dotychczas z jakimś dobrym źródłem dotyczącym starszeństwa w państwach niemieckich, chyba niestety trzeba szukać okruchów informacji w różnych źródłach.

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Order Białego Sokoła

Post autor: dwójkarz » 02 maja 2021, 16:45

Lipa zatem. Kiedy się interesowałem tylko a - w to było proste. Bo wszystko inne dynda na końcu. A teraz... kwadratura koła.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości