Order Białego Sokoła

Stani

Re: Order Białego Sokoła

Post autor: Stani » 25 kwie 2021, 20:59

Awatar użytkownika
dwójkarz

Post autor: dwójkarz » 26 kwie 2021, 13:54

Sama w sobie bardzo interesująca, ale rzeczonego wykazu brak. Oddziałów (grup) łączności też brak. To na marginesie.

Nb. dostałem dziś paczkę z Oldrich Hrdina PHV Verlag. Nawet DHL poszła nach Polen. Tyle, że bez bąbelkowej folii czy czegoś takiego, nawet pomiętych gazet. Paczka starannie złożona, książki zawinięte dodatkowo w papier pakowy i... rogi książek poszły się. Zły jestem od poniedziałku.
Vertreter des k. u. k. Armeeoberkommando beim kais. deutsch. Generalgouvernement Warschau

https://www.academia.edu/47593852/THE_E ... _FROM_1934

Awatar użytkownika
Albert

Post autor: Albert » 27 kwie 2021, 06:06

Książka faktycznie bardzo bogata w treść, niesamowita cegła, ale wszystkiego w niej oczywiście się nie znajdzie. Co do orderów i odznaczeń, to najbardziej boli niemal całkowity brak odznaczonych spoza Wirtembergii - jest to problem, którego odnośnie do krzyża kawalerskiego orderu oraz złotego medalu nie ma jak rozwiązać, z tego co wiem, biorąc te informacje z innego źródła. Jest tylko artykuł z pełną listą posiadaczy krzyża komandorskiego i wielkiego.

Co do przesyłki z PHV, faktycznie mogłoby być lepiej - miałem trochę więcej szczęścia, ale jedna książka lekko ucierpiała (nic wielkiego). Tutaj nie ma alternatywy - nikt inny nie ma w ofercie reprintu Bayerns Goldenes Ehrenbuch, pierwszych 17 tomów serii statystycznej i chyba co najmniej kilkunastu innych wydanych przez PHV książek (choć z kolei inne, jak np. „Die Orden des Königreiches Sachsen”, są dostępne w wielu miejscach).

Awatar użytkownika
dwójkarz

Post autor: dwójkarz » 27 kwie 2021, 06:49

Tak, właśnie zauważyłem, że Wirtembergia nie jest dobrze jeszcze (?) przepracowana i opracowana. Wydaje mi się jednak, że to kwestia czasu. Bo archiwów nie mają spalonych. Wirtemberskie nadane Bawarczykom są w tomie XVII. Ale o tym oczywiście wiesz.

Ech, nie będę już przeklinał, bo się nakląłem wczoraj. Cóż, jest, cieszę się, że jest i to tak szybko, ale za samą paczkę 15 Euro dałem, mógłby zainwestować w coś. Co prawda kilka razy świetnie opakowane książki z vdmedien24.de czy też z verlag-scherzer.de też "po rogach" dostały. Zatem i tu loteria. Niestety paczka to paczka a paczka, a dla naszych (i pewnie niemieckich) pocztowców to wór z ziemniakami.

Książka o orderach saskich w vdmedien24 jest. Ale tam warto kilka zamówić, bo jedną cenę za przesyłkę do Polski mają. Sama książka kolorowa i śliczna, w uzupełnieniu do tomów od Oldricha w sam raz. No i teraz w promocji, w przecenie dostępna "bez szczypania się".

Nb. co jeszcze wydało PHV?
Vertreter des k. u. k. Armeeoberkommando beim kais. deutsch. Generalgouvernement Warschau

Awatar użytkownika
Albert

Post autor: Albert » 27 kwie 2021, 07:42

To fakt, Wirtembergia z 5 najsilniejszych państw niemieckich jest zdecydowanie najsłabiej opracowana. Oby się to zmieniło. Tak, w tomie XVII jest tych 4 Bawarczyków ze złotymi medalami, ponadto w tomie I jest kilku Prusaków (tylko oficerów) z tym medalem, ale to tyle jeśli chodzi o informacje o ozłoconych „Ausländerach”. Przydałaby mi się reszta Prusaków, Saksończycy i Badeńczycy :)

Chyba pełna oferta PHV jest na ich stronie internetowej. Ja z ich obecnie dostępnych publikacji kupię jeszcze w przyszłości na pewno „Die Orden des Königreiches Sachsen” (faktycznie fajnie się zapowiada, patrząc na fotki wnętrza dostępne w sieci, no i od jakiegoś czasu jest przeceniona o 50%) i chyba kilka tomów z serii statystycznej, to raczej wszystko.

Awatar użytkownika
dwójkarz

Post autor: dwójkarz » 27 kwie 2021, 10:01

Tom I będzie u mnie planowo w czerwcu.

Na tych Bawarczyków postawiłem w pierwszej kolejności, bo i płk SG książę Jerzy (Prinz Georg - skromnie się podpisywał), szef wywiadu Armii Południe - obwieszony jak choinka - no i wyłapać chcę wśród Złotych i Srebrnych medalistów za odwagę tych, którzy na legionowym odcinku plusa złapali w 1916 roku. Chwilowo mam pogodowe zawroty głowy, jestem ślepy i tekst mi wiruje. Na lepsze dni muszę czekać. Starość... tak jest, niestety.

Ordery Królestwa Saksonii musowo trzeba mieć. Śliczniutka jest, po prostu, niezależnie od tekstu.

Awatar użytkownika
dwójkarz

Post autor: dwójkarz » 30 kwie 2021, 18:59

Z grubsza ogarnąłem Bayerns goldenes Ehrenbuch, części poświęcone Złotym i Srebrnym medalistom. Zaskoczenie - jak mało lotników, promil jakiś marny. Poza tym bez zaskoczeń, nie zapowiada się, by choć jeden tłumacz w linii medal za odwagę miał.

Awatar użytkownika
Albert

Post autor: Albert » 01 maja 2021, 08:55

Tak, lotnicy otrzymali tylko 5 spośród 1004 złotych i 17 spośród 2865 srebrnych medali. Max Ritter von Mueller jest jedynym lotnikiem, który miał zarówno srebrny, jak i złoty medal. W ogóle posiadacze obu medali to wielka rzadkość, gdzieś mam dokładną liczbę, bo przejrzałem książkę pod tym kątem.

Awatar użytkownika
dwójkarz

Post autor: dwójkarz » 01 maja 2021, 10:24

Statystyk też nie ma w Bayerns... , brak podziału nawet na rodzaje broni, jestem głęboko zawiedziony.

Nb. Prusacy coś nieczęsto własny Złoty nadawali. Te niespełna 1800 w skali ich armii to nic, szczególnie w porównaniu z pozostałymi, którzy sypali więcej.

Awatar użytkownika
Albert

Post autor: Albert » 01 maja 2021, 10:45

No niestety, takie statystyki trzeba sobie samemu wyciągać, a jest to bardzo czasochłonne.

Co do pruskiego złotego krzyża, to zaczęto go przyznawać bardzo późno, długo sprawę załatwiał EK1, ale w końcu trzeba było dać coś wyższego, więc "odkurzono" Krzyż Zasługi Wojskowej istniejący od 1864 roku.
Podczas Wielkiej Wojny przyznano 1770 krzyży, a w rozbiciu na lata wygląda to tak:
1916 - 1
1917 - 54
1918 - 1715
Z jednej strony relatywnie istna "powódź" w 1918 roku, ale biorąc pod uwagę ogrom pruskiej armii, odznaczenie to było ekstremalnie elitarne. Otrzymał je 1 na ok. 4520 potencjalnie uprawnionych.

ODPOWIEDZ