Polak w JG III

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Polak w JG III

Post autor: dwójkarz » 22 lis 2018, 16:31

Trafiłem dziś na relację pilota z 2 wielkiej eskadry niszczycieli porucznika Loerzera (scil. zapewne nie 2, a 3)
Oficer rez., EK1, EK2 plus inne drobniejsze.
Po 25 września 1918 r. zestrzelił samolot - otrzymał srebrny ??? za pierwszy zestrzelony samolot.
Gdzie można zweryfikować informację?

Awatar użytkownika
Albert
Posty: 277
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:14

Re: Polak w JG III

Post autor: Albert » 22 lis 2018, 17:12

Jagdgeschwader III to pułk (dywizjon) myśliwski skupiający cztery eskadry, a nie "eskadra niszczycieli". Faktycznie dowodził nim Bruno Loerzer.
EK2, a nawet EK1 to bardzo pospolite odznaczenia.
To srebrne coś to Honorowy Puchar dla Zwycięzcy w Walce Powietrznej (tłumaczenie moje, nie wiem jak to nazywano oficjalnie w Wojsku Polskim, nazwa niemiecka to Ehrenbecher fuer den Sieger im Luftkampf). Dostawał go każdy niemiecki lotnik I wojny światowej za pierwsze oficjalnie uznane zwycięstwo powietrzne.
Książka "Jasta Pilots" i powinniśmy być "w domu". Mam ją, więc daj znać jakie to nazwisko tu albo na priv i nasz delikwent teoretycznie powinien być w niej do znalezienia bez problemu, wraz z kilkoma szczegółami dotyczącymi jego kariery (w tym konkretna eskadra w ramach JG III).

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Polak w JG III

Post autor: dwójkarz » 22 lis 2018, 18:01

EK1 i EK2 - cóż Polakom więcej nie dawano. Przejrzałem w WBH teczki wszystkich oficerów WP wywodzących się z armii niemieckiej - inne należą do ekstremalnej rzadkości.
Nazwisko poszło na prv.

oeffag
Posty: 498
Rejestracja: 31 maja 2018, 21:22
Lokalizacja: Ziemie Zabrane. Chwilowo Wwa

Re: Polak w JG III

Post autor: oeffag » 23 lis 2018, 02:59

Tak jak pisał Albert; w "Jasta Pilots" powinien być uwzględniony. To rzetelna książka. Tylko informacje lakoniczne do bólu.
Inna sprawa, że tych Jasta-Flieger było wielu i gdyby o każdym coś więcej napisać to wyszłoby dzieło wielotomowe.
Dwójkarzu, jak dasz znać jakie to nazwisko to też bym spróbował się coś dowiedzieć u kolegów z "Propellerblatt"
P.S.
tak głośno zastanawiałem się kto to mógłby być:
- Rozmiarek, podoficer, odpada
- Dziembowski, ppor od 10.10.1915 ale on latał w FA(A) 281, w żadnej Jasta, odpada
- Garsztka, pierwsze zestrze;enie 18 września, odpada
- Rychłowski, ppor z października 1918, marynarz i lotnik morski, odpada
- Kralewski, ten by pasował ale 2 lipca 1918 rozbił się i prawie do końca wojny tułał się po szpitalach, też odpada.
No więc ciekawe kto to?

Awatar użytkownika
Albert
Posty: 277
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:14

Re: Polak w JG III

Post autor: Albert » 23 lis 2018, 09:46

Niestety, ani w "The Jasta Pilots", ani w "The Jasta War Chronology" go nie ma. Przekonałem się więc, że trochę do doskonałości tym książkom brakuje, skoro brak wzmianki o pilocie ze zwycięstwem na koncie. Wchodzi jeszcze w grę błędna identyfikacja jednostki, może wcale nie była myśliwska. Skoro "niszczyciele", to może jednak jakaś jednostka bombowa? Nazwiska oczywiście nie ujawniam, pozostawiając decyzję o tym Dwójkarzowi.

oeffag
Posty: 498
Rejestracja: 31 maja 2018, 21:22
Lokalizacja: Ziemie Zabrane. Chwilowo Wwa

Re: Polak w JG III

Post autor: oeffag » 23 lis 2018, 16:58

Albert, może w tej książeczce coś będzie.
JG.III.png
Ja jej nie mam bo to nie moja działka. Tylko mam "Jasta Pilots" bo to taki wygodny lexykon tak na wszelki wypadek.
Trudność polega na tym, że te książki o Niemcach (i tą wyżej i te o których wspominałeś) pisali Angole.
Może jeszcze nie znali niemieckiego (tak jak to było w przypadku znawcy lotnictwa A-W).
A może człowiek ma nazwisko typu "Brzęczyszczykiewicz" i je w spisie połamali.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Albert
Posty: 277
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:14

Re: Polak w JG III

Post autor: Albert » 23 lis 2018, 17:42

Mam tę książkę i niestety tu także to nazwisko nie występuje. Specjalnie mnie to nie dziwi - nie był asem. Jak nie ma go w JP i JWCh, to w literaturze chyba nigdzie się go nie znajdzie. Pozostają archiwa. Szkoda, że nie wiemy chociaż, w której Jasta walczył.

oeffag
Posty: 498
Rejestracja: 31 maja 2018, 21:22
Lokalizacja: Ziemie Zabrane. Chwilowo Wwa

Re: Polak w JG III

Post autor: oeffag » 23 lis 2018, 22:32

No tak, z tym jednym zestrzałem to trudno awansować na łamy książki o asach.
Tak więc rzeczywiście pozostają archiwa. Dobrze, ze to oficer to może się coś uchowało bo z materiałami o podoficerach bardzo krucho.
Tak jak napisałem wyżej, jak bedę miał nazwisko (od Ciebie Albert albo od dwójkarza) to spytam się niemieckich kolegów.

Awatar użytkownika
Albert
Posty: 277
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:14

Re: Polak w JG III

Post autor: Albert » 23 lis 2018, 22:48

Ewentualne ujawnienie nazwiska pozostawiam dwójkarzowi, ja nie chcę wychodzić przed szereg, bo to by było nieeleganckie.

Jasta 2 (Boelcke) bym raczej wykluczył. Mam o tej słynnej eskadrze dwie książki i tam owego lotnika nie ma. O pozostałych Jagdstaffeln z JG III (czyli 26, 27 i 36) książek póki co nie ma. Musiałbym popatrzyć w spisach treści czasopism takich jak Cross and Cockade czy Over the Front, czy są o nich artykuły. Ale niestety z tych czasopism mam tylko niektóre numery.

Ciekawe, czy coś jest w archiwach. Ale ja w nich nie grzebię, ja jestem popularnonaukowy ;)

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Polak w JG III

Post autor: dwójkarz » 24 lis 2018, 07:16

Materiały dotyczące armii bawarskiej, w tym lotników, zachowane są doskonale, szukałem ostatnio podoficerów - Polaków z Divfunka 40 i dostałem ich "teczki". Inne komponenty składowe armii niemieckiej, w tym przede wszystkim pruskie archiwalia, wypalone do cna. Nie ma i już.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości