Flieger=Abteilung 57

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Flieger=Abteilung 57

Post autor: Trotta » 19 cze 2020, 15:56

Jedyne znane mi nazwisko - Oblt. Vissing.
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

oeffag
Posty: 498
Rejestracja: 31 maja 2018, 21:22
Lokalizacja: Ziemie Zabrane. Chwilowo Wwa

Re: Flieger=Abteilung 57

Post autor: oeffag » 20 cze 2020, 19:24

To na szczęście jest postać rzeczywista: Leutnant Heinz Vissing.
Wzmianka o nim znajduje się w czasopiśmie "FLUGSPORT" nr.10/1915 z 19.maja 1915, str.300.
Został udekorowany EK I.Klasse (cytat z czasopisma):
"Das Eiserne Kreuz I. Klasse wurde verliehen: Hauptmann de le Roi und Hauptmann Hellmut Gti rieh, den Oberltns. Rehdans
und W. Meyer, Direktor des städtischen Flugplatzes Dresden-Kaditz, Fliegeroffizier Gerhard Jentsch, Ltn. Heinz Vissing,
Lln Günther Kamps, Ltn. d. R. Walther Kurth und Ltn. d. R. des Arts, Offiziersstellvertreter Paul Kublitz und Offizierstellvertreter Vinzenz Selmer."
Musiał się czymś zasłużyć, że został odznaczony.
Niestety, w dostępnych mi zestawieniach lotników niemieckich z okresu Wielkiej Wojny żadnej wzmianki na temat Vissinga nie ma.
Inna sprawa, że do kompletności tych zestawień można mieć sporo zastrzeżeń.

redbaron
Posty: 68
Rejestracja: 26 maja 2018, 11:00

Re: Flieger=Abteilung 57

Post autor: redbaron » 21 cze 2020, 10:37

Sprawdziłem w "Ehrenrangliste": https://www.sbc.org.pl/dlibra/publicati ... 76/content? <- przypadkiem znalazłem w sieci - pobierać, póki jest, bo to perełka! Było dwóch oficerów o tym nazwisku w służbie czynnej. Obydwaj zaczynali w stopniu podporucznika i obydwaj przeżyli wojnę, kończąc ją w stopniu kapitana. Obydwaj wywodzili się z piechoty - s. 234 i s. 366. To przy założeniu, że był to "Ltn." a nie "Ltn. d.R" - ale skoro w czasopiśmie oficerów rezerwy wyraźnie wyróżniono, to można chyba w miarę bezpiecznie założyć, że był w służbie czynnej.

oeffag
Posty: 498
Rejestracja: 31 maja 2018, 21:22
Lokalizacja: Ziemie Zabrane. Chwilowo Wwa

Re: Flieger=Abteilung 57

Post autor: oeffag » 21 cze 2020, 20:34

Według "Ehrenrangliste" mamy dwóch Vissingów wywodzacych się z pułków piechoty:
1 - Magdeburgisches Inf.Regiment Nr.67
2 - 10 Lothringisches Inf.Regiment Nr.174.
No i teraz zagadka, który z nich to Heinz służący potem w lotnictwie (szkoda, że nie podali imion).
A rozwiązanie zagadki jest następujące: lotnikiem był Heinz Vissing służący w Lotarynskim Pułku Piechoty Nr.174.

Przed kilku laty pewien Szwed wstawił na angielskim forum poświeconym armii niemieckiej takie pytanie:
"Hi
I am searching date and place of birth for Hptm Heinz (Heinrich) Vissing (O).
His regiment is given as IR 174.
In the last months of the War he took command of an aviation unit, so it seems he spent
most of his War service within the Army..."
Odpowiedzi nie uzyskał ale przy okazji nam wyjaśnił sprawę.
P.S.
Kolego redbaron, dzięki za namiar na tą "Ehrenranglistę"
Jasne, ze skopiowałem!!!!!!!

redbaron
Posty: 68
Rejestracja: 26 maja 2018, 11:00

Re: Flieger=Abteilung 57

Post autor: redbaron » 21 cze 2020, 22:09

Genialne! Bez tego zagadka nie do rozwiązania. Co do Ehrenrangliste, to nie ma sprawy! Jak potrzebujesz mam wszystkie Ranglisty, chętnie się podzielę.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości