Identyfikacja lotnika

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Identyfikacja lotnika

Post autor: dwójkarz » 08 maja 2021, 11:45

Zestaw tego rodzaju pojawił się kilkanaście lat temu na aukcji w Niemczech. Wiem tyle co widać, czyli niewiele, choć punkty zaczepienia są widoczne. Lotnik zainteresował mnie z powodu widocznego po prawej Śląskiego Orła. Zatem miał z nami, czy też my z nim, do czynienia. Kto to? Liczę bardzo na Alberta, ale może ktoś jeszcze jest w stanie rozwikłać tego rodzaju zagadkę.

Śląski Orzeł
https://www.militaria.at/ShowPageNew.as ... 6813211786
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Albert
Posty: 277
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:14

Re: Identyfikacja lotnika

Post autor: Albert » 08 maja 2021, 13:18

Teoretycznie to nie powinno być bardzo trudne, słynna eskadra, gość który przeżył wojnę. Przejrzałem szybko dwie książki o Jasta Boelcke pod kątem zdjęć i żaden delikwent mi do końca nie pasuje, choć jakieś podobieństwo bywa. Kolejny etap to szukanie po orderach - zwraca uwagę brak Hohenzollerna, za to są drugorzędne świecidełka - bawarskie i badeńskie. Hamburski krzyż hanzeatycki nie pomoże raczej w identyfikacji, ale zobaczymy. Trochę czasu mi to zajmie - znaleźć nazwiska kandydatów i sprawdzić ich ordery.
Można też spróbować szczęścia na forach theaerodrome i gmic.

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Identyfikacja lotnika

Post autor: dwójkarz » 08 maja 2021, 13:52

Teoretycznie... właśnie, teoria, ale jak sam wiesz, wiesz jak jest.

Dziękuję z góry!

Nb. "pomysła mam", czy też trop do głowy mi przyszedł - może o oddziały lotnicze 400 - 403 (oddziały lotnicze A - D) w 1919 zaczepił? No chyba, że nad naszymi nie latał, tylko już na piechotę w ramach jakiegoś korpusu ochotniczego posuwał się naprzód.

BTW czy znasz jakieś opracowanie o niemieckim lotnictwie od listopada 1918 do czerwca 1919 - demobilizacja, walki w ramach Grenzschutz Ost? Ponad 20 lat temu bodaj Rick Duiven miał o tym pisać (projekt anonsował) i nie wiem czy cokolwiek jest z tego. Wygooglać nie mogę.

Awatar użytkownika
Albert
Posty: 277
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:14

Re: Identyfikacja lotnika

Post autor: Albert » 08 maja 2021, 18:46

Jedyna posiadana przeze mnie książka, która zahacza temat lotnictwa niemieckiego tuż po I wojnie to "Retribution and Recovery" Anderssona i Sangera. Fajne, ale o walkach tam nie było praktycznie nic - ta książka skupia się na samolotach - co mieli i co niemieckiego trafiło za granicę.

Wszystko wskazuje na to, że niestety nie zidentyfikuję tego lotnika. Nieco więcej szczegółów w kolejnym poście, pewnie jutro.

oeffag
Posty: 498
Rejestracja: 31 maja 2018, 21:22
Lokalizacja: Ziemie Zabrane. Chwilowo Wwa

Re: Identyfikacja lotnika

Post autor: oeffag » 09 maja 2021, 01:19

[quoteNb. "pomysła mam", czy też trop do głowy mi przyszedł - może o oddziały lotnicze 400 - 403 (oddziały lotnicze A - D) w 1919 zaczepi][/quote]
A na jakiej podstawie dwójkarzu przyszedł Ci ten pomysł czy też trop do głowy, że zaczepił się o "czterechsetki" a nie wrócił do domu, do żony i dziatek ?

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Identyfikacja lotnika

Post autor: dwójkarz » 09 maja 2021, 06:17

"Retribution and Recovery"
Tak, typowa "sprzętówka", mnie kręci mniej. A tam cały czas coś nad nami latało, o Nadbałtyce nie wspominając. Nieco kwitów widziałem w BA/MA, ale to szczątki.
Wszystko wskazuje na to, że niestety nie zidentyfikuję tego lotnika.
Szkoda, ale może coś jeszcze...
Nieco więcej szczegółów w kolejnym poście, pewnie jutro.
Oczekuję zatem.
A na jakiej podstawie dwójkarzu przyszedł Ci ten pomysł czy też trop do głowy, że zaczepił się o "czterechsetki" a nie wrócił do domu, do żony i dziatek ?
Orzeł Śląski zatrzepotał mu na piersi ze zdumienia.

Awatar użytkownika
Albert
Posty: 277
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:14

Re: Identyfikacja lotnika

Post autor: Albert » 09 maja 2021, 10:29

To może być on? Z pięciu znanych posiadaczy Orderu Lwa Zeryngeńskiego z Jasta Boelcke tylko on pasuje mi wyglądem, ale mam wątpliwości. Nic nie wiadomo też o tym, by Vallendor miał ten bawarski order i krzyż hanzeatycki, aczkolwiek tutaj brak pełnych list odznaczonych. W 1920 roku wyemigrował do Ameryki Południowej. Ciekawe, czy walczył po wojnie w latach 1918-1920, trzeba będzie poszukać.

https://m.fotosik.pl/zdjecie/d3ecf0179813d74f

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Identyfikacja lotnika

Post autor: dwójkarz » 09 maja 2021, 10:57

Niby nieco podobny... ta "szuba" na łbie zniekształca wszystko, uszu nie widać etc. Thx, trop jest.

oeffag
Posty: 498
Rejestracja: 31 maja 2018, 21:22
Lokalizacja: Ziemie Zabrane. Chwilowo Wwa

Re: Identyfikacja lotnika

Post autor: oeffag » 09 maja 2021, 16:23

A tam cały czas coś nad nami latało
Na północy to były:
Fliegerabteilung 410 na lotnisku Allenstein/Olsztyn
Fliegerabteilung 411 na lotnisku Freystadt/Kisielice
Fliegerabteilung 412 na lotnisku Dietrichsdorf/Dzietrzychowo
Wszystkie trzy jednostki zorganizowano w styczniu 1919 na lotnisku FEA 8 Graudenz w ramach Grenzschutz-Fliegerabteilung-Ost.

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Identyfikacja lotnika

Post autor: dwójkarz » 09 maja 2021, 17:24

Tja... ale za latanie tam Śląskiego Orła dostać nie mógł.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości