LVG CV z godłem z 1918

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: LVG CV z godłem z 1918

Post autor: dwójkarz » 11 sie 2021, 06:13

to byli oficerowie, honor (jeszcze) się liczył... wykryte kłamstwa, to raczej naciągnięcia, niż bajanie, tak, że tak

Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
Posty: 80
Rejestracja: 27 maja 2018, 00:42

Re: LVG CV z godłem z 1918

Post autor: Krzysztof Ju » 11 sie 2021, 17:18

dwójkarz pisze:
10 sie 2021, 09:56
Ten Matuszak interesujący - to kolejny lotnik, który u nas nie latał. Takich wyłowić najtrudniej, na równi ze zmarłymi przed 26 grudnia 1918.
W temacie zmarłych przed grudniem 1918 r. przypomniało mi się jedno nazwisko, na które kiedyś natknąłem się wertując listy w książce Łukasza Jastrzębia pod długim tytułem "Cena niepodległości. Pamięć historyczna o żołnierzach Wielkiej Wojny i walk o grancie Niepodległej Polski. Ewidencja mogił żołnierskich w zasobach Archiwów Państwowych w Gnieźnie, Koninie, Lesznie, Pile i Poznaniu" dostępnej w całości na stronie Archiwum Państwowego w Poznaniu. Chodzi o Marcina Litwina, pilota FEA 11, który zmarł 26/28 kwietnia 1918 r. w szpitalu wojskowym w Ostrowie i 1 maja 1918 r. został pochowany na nowym cmentarzu katolickim. Polsko brzmiące nazwisko oczywiście niczego jeszcze nie przesądza i trzeba w kaliskim archiwum sprawdzić czy mają o nim coś więcej lub czy zachował się nagrobek z inskrypcjami.

Na listach jest jeszcze jedno nazwisko - Stefan Mierzejewski również pochowany w Ostrowie 19 marca 1920 r. Biogram pilota opublikowano w pracy zbiorowej pt. "Ku czci poległych lotników. Księga pamiątkowa" na stronie 307 z niekonkretnymi informacjami o służbie w niemieckim lotnictwie. W ogóle jest to jeden z wielu biogramów umieszczonych w rozdziale "Życiorysy poległych lotników", gdzie opisano lotników, którzy odeszli w latach 1918-1933 i często wcześniej służyli w lotnictwie jednego z trzech zaborców. Warto więc przestudiować życiorysy i książka jest dostępna online w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej.

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: LVG CV z godłem z 1918

Post autor: dwójkarz » 11 sie 2021, 18:07

Bardzo dziękuję za informacje uzupełniające i kolejne namiary bibliograficznie. Wszystko sukcesywnie sprawdzę.

Katolik, 75% sukcesu.

Najgorzej, najtrudniej jest wyszukać podoficera, który u nas nie służył w lotnictwie i nie dostał awansu oficerskiego po 1918. "Umarł w butach" : (((

Zresztą, jak widzę, sami Niemcy (nie dziwię się, bo kwitów nie ma) mają wielkie kłopoty w uzupełnieniu życiorysów "szeregowych"/ "zwykłych" pilotów lotnictwa pruskiego. Nawet szkic biograficzny dotyczący "starego orła", który popełnił był oeffag na łamach Propellerblatt (powyżej anonsowałem), uzupełniony o wiedzę "kolegów z Niemiec", pokazuje jak trudno coś na ich temat odszukać. W zasadzie notka prasowa, że służył w takiej, a takiej jednostce i dostał Żelazny Krzyż 2 klasy. Zatem kolorowo nie jest...

Dziś trafiłem lotnika - Polaka w Jasta 14, Stanisław (akurat typowo polskie imię, przeszło do Niemiec i choć nie częste, to jednak występowało, Niemców - Kazimierzy, Nikodemów - nie ma), nazwiska nie pomnę, sprawdzę to wrzucę. Weryfikacja dodatkowa w bazach KL Dachau, onże, zamordowany.

oeffag
Posty: 498
Rejestracja: 31 maja 2018, 21:22
Lokalizacja: Ziemie Zabrane. Chwilowo Wwa

Re: LVG CV z godłem z 1918

Post autor: oeffag » 11 sie 2021, 19:09

Najgorzej, najtrudniej jest wyszukać podoficera, który u nas nie służył w lotnictwie i nie dostał awansu oficerskiego po 1918. "Umarł w butach"
Zgadzam się w 100%

Życiorys Stefana Mierzejewskiego opracowany przez R.Kulczyńskiego
STEFAN MIERZEJEWSKI
Urodził się 12 sierpnia 1895 roku w Kępnie, jako syn Walentego (aptekarza z Ostrowa Wielkopolskiego) i Anny z domu Gniadkiewicz.
Po ukończeniu Gimnazjum Humanistycznego podjął studia prawnicze na Uniwersytecie w Berlinie.
W dniu 3 maja 1915 roku wstąpił do wojska pruskiego i 2 lutego 1916 roku wyruszył na front francuski, gdzie został ranny dwoma
odłamkami granatu w prawą nogę. Po zaleczeniu obrażeń w dniu 4 stycznia 1917 roku oddelegowano go na kurs
aspirantów oficerskich do Libawy w Kurlandii. Następnie po mianowaniu na kaprala w dniu 27 sierpnia 1917 roku
powrócił do 5. baonu strzelców pod St. Quentin.
Z dniem 30 lipca 1918 roku rozpoczął szkolenie lotnicze w Märkische Flugzeugwerft GmbH w Golm pod Poczdamem,
gdzie wskutek wypadku lotniczego złamał sobie lewe kolano i poranił twarz. Dnia 18 października 1918 roku powrócił
ponownie do szkoły lotniczej. Po rewolucji w Niemczech został 2 grudnia 1918 roku zwolniony ze służby wojskowej.
Wziął czynny udział w powstaniu wielkopolskim rozbrajając żołnierzy niemieckich w Ostrowie Wielkopolskim i Krotoszynie,
następnie wstąpił do Szkoły Pilotów na Ławicy celem dokończenia szkolenia lotniczego. Jednocześnie pełnił też funkcję oficera sądowego.
W dniu 13 marca 1919 roku uszkodził przy wzlocie samolot Rumpler C.I 5410/16.
Dnia 18 czerwca 1919 roku został mianowany podporucznikiem i ukończył podstawowy kurs pilotażu.
Najprawdopodobniej niezwłocznie rozpoczął też wyższy kurs pilotażu na samolotach myśliwskich.
Brał udział w zorganizowanym w dniu 28 września 1919 roku na Ławicy konkursie lotniczym. Zdobył w nim pierwsze miejsce
w kategorii dokładnego lądowania z wyłączonym silnikiem.
Przypuszczalnie w listopadzie, jako w pełni wyszkolony pilot myśliwski trafił do IV Eskadry Wielkopolskiej.
Uległ katastrofie lotniczej w dniu 16 marca 1920 roku w Bydgoszczy. Zmarł od odniesionych obrażeń tego samego dnia.
Pochowany został na cmentarzu w Ostrowie Wielkopolskim.

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: LVG CV z godłem z 1918

Post autor: dwójkarz » 11 sie 2021, 19:14

Dzięki!

Nie nafruwał się przed 26 grudnia 1918 : (((

Znane są jego foty z tego okresu?

oeffag
Posty: 498
Rejestracja: 31 maja 2018, 21:22
Lokalizacja: Ziemie Zabrane. Chwilowo Wwa

Re: LVG CV z godłem z 1918

Post autor: oeffag » 12 sie 2021, 02:35

oficer, który służył w Armii Czerwonej, ukraińskich formacjach miał szansę na pozytywną weryfikację w WP. Członek Freikorpsu - nigdy!!!
A czy był przypadek, ze zgłosił się lotnik, członek Freikorpsu?

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: LVG CV z godłem z 1918

Post autor: dwójkarz » 12 sie 2021, 06:20

członkowie Freikorpsu tak, niejeden; detalicznie lotnicy nie

Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
Posty: 80
Rejestracja: 27 maja 2018, 00:42

Re: LVG CV z godłem z 1918

Post autor: Krzysztof Ju » 14 sie 2021, 18:31

Przypomniała mi się kolejna rzecz. W bazie list strat armii niemieckiej można wyszukać polskobrzmiące nazwiska i potem porównać je z innymi danymi. Jak wejdzie się na wyszukiwarkę bazy na stronie des.genealogy.net to w pole "Reg. o.ä." wpisuje się jedno z haseł ze znakami globalnymi:
flieg*
*flug*
jagd*
*staffel*
*luft*
*bomben*
*beobachter*
*geschwader*
ballon*

Przy każdym haśle wyskoczy kilkadziesiąt lub kilkaset nazwisk, gdzie można wyłapać żołnierzy o polskich nazwiskach, których zarejestrowano na listach strat jako rannych, poległych, zmarłych w szpitalu, zmarłych w wyniku nieszczęśliwego wypadku/rozbicia, zaginęli, znaleźli się w niewoli. Między grudniem 1916 a listopadem 1918 jest luka, bo wtedy rejestrowano nie wg jednostek, lecz nazwiskami alfabetycznie.

Swoją drogą, w ten sposób można też poszukać Polaków-lotników itp. w wyszukiwarce list strat armii austro-węgierskiej.

Wyselekcjonowaną listę nazwisk poległych lotników opublikowano w denkmalprojekt.org na podstawie "Unsere Luftstreitkräfte 1914-18" z 1930 r. + współczesne uzupełnienia na czerwono. Są też inne listy na ww. stronie.

Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
Posty: 80
Rejestracja: 27 maja 2018, 00:42

Re: LVG CV z godłem z 1918

Post autor: Krzysztof Ju » 14 sie 2021, 19:22

PS. Poluję w źródłach, opracowaniach, bazach danych i na aukcjach m.in. na sterbebildy i książeczki wojskowe z czasów Wielkiej Wojny i kiedyś natknąłem się na Militärpass żołnierza spod Chojnic o nazwisku Johann Grayczyk. Wpisy od 1918 do 1920 r. - kwiecień i maj 1918 r. jako dragon, od czerwca 1918 r. w kilku lotniczych jednostkach, w tym Flieger-Beobachterschule Warschau, FEA 4 i 7. Podrzucam na maila i jak coś jeszcze znajdę to dam znać.

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: LVG CV z godłem z 1918

Post autor: dwójkarz » 14 sie 2021, 20:11

Dziękuję bardzo za wszystko! Zajrzałem na fotki - super - "figurant" spełnia wszelkie przyjęte przeze mnie kryteria "Polaka" : ) Dziś tylko tyle napiszę - cały dzień pracy w upale - zdycham wprost, muszę się położyć, bo jutro też pracuję...

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości