Zbiorcza Dywizja Grenadierów?!? maj 1915

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Zbiorcza Dywizja Grenadierów?!? maj 1915

Post autor: dwójkarz » 20 lut 2023, 12:35

Radio wywiad a-w widzi dziwne ruchy w obrębie Korpusu Grenadierów, mianowicie dywizje grenadierów 1 i 2 przemieszały się pułkami - 1, 2, 7, 8 oraz 3, 4, 5, 6 - powstały w ten sposób Zbiorcze/ Kombinowane Dywizje Grenadierów, z których jedna pozostała na wprost Woyrscha, a druga poszła sobie weg w świat. To samo widzi radio wywiad niemiecki. Dobrze, tyle, że tego nie widać zupełnie w dokumentach rosyjskich, które o tej przemianie, zamianie, podmianie w drugiej dekadzie maja 1915 nic nie piszą. Dywizje jak pod linijkę w składzie niezmienionym. Ktoś coś? Wiem, że trudne, ale już posiwiałem od tego, a do zamknięcia akapitu o radio wywiadzie 9 Armii, Woyrscha i "naszej" 1 Armii mnie na gwałt potrzebne. Zatem Hilfe!

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1451
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Zbiorcza Dywizja Grenadierów?!? maj 1915

Post autor: Trotta » 20 lut 2023, 16:12

Faktycznie, zestawienia składu 4. Armii nie pokazują takiego zjawiska.

Może to jakieś doraźne ruchy, typu: sztab jednej dywizji działa na froncie, sztab drugiej zawiaduje odwodami. Z piechoty dywizyjnej - po jednej brygadzie mamy na pierwszej linii, po jednej w odwodzie. W tym sensie na pierwszej linii mamy jedną dywizję kombinowaną, w odwodzie - kolejną. Plus do tego nadinterpretacja radiowywiadu który zakłada, że wyciągnięcie dwóch brygad z frontu oznacza zamiar ich przeniesienia zupełnie gdzie indziej...

Gdyby tak około 25 marca 1915 rosyjscy spece podpięli się pod linie austro-węgierskie, może by się dowiedzieli, że za chwilę Tiroler Kaiserjager pojawią się na południe od Przełęczy Łupkowskiej, niemal w samych Bieszczadach. Co prawie że zaczęło się dziać, ale nigdy się nie stało. Kto wie, może z Korpusem Grenadierów było jakoś podobnie?

U Austriaków wprowadzanie nazwy "kombinowana" nie było zbyt konsekwentne. Np. dostała ją Dywizja Stoeger-Steinera (mająca jedną brygadę z 4.ID i jedną nowoutworzoną, choć pod istniejącym wcześniej numerem brygadę Landsturmu) albo Dywizja Kornhabera (ta była kombinowana, ale w sensie zestawienia jej z powstałych na poczekaniu nowych pułków honwedu). Natomiast nie były kombinowanymi (nie były tak określane) chociażby mająca "cudzą" brygadę 30. ID albo milusia para: 17. i 34. ID, które jesienią 1914 r. niemal całkowicie powymieniały się pułkami. Można zatem zakładać, że przymiotnik "kombinowany" był używany dosyć swobodnie i po uważaniu.
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Zbiorcza Dywizja Grenadierów?!? maj 1915

Post autor: dwójkarz » 20 lut 2023, 17:35

Najgorsze, że tego dnia dobrze w zestawieniach rosyjskich uchwycić nie mogę. Kilka przed, kilka po i może o to chodzi.

Nadinterpretacji radio wywiadu nie było, nie byli do tego uprawnieni. Suchy komunikat, tłumaczenie, nic więcej. Wymiana składu w linii w obrębie korpusu, jednostki to co innego. Austriacy potrafili to rozróżnić. Szwejka tam nie było.

Jestem właśnie ciekaw czy Rosjanie użyli słowa Swodna czyli Zbiorcza w znaczeniu austriackim/ niemieckim Kombinowana.

Wypożyczenie brygady obcej nie powodowało, że dywizja z automatu stawała się Kombinowana. Kombinowaną stawała się jednostka, dywizja, brygada, która miała dowództwo (komendę) utworzone poza planem mob., doraźnie, zebrana pod tymczasowym dowództwem, zestawionym z niczego na krótki - w teorii - czas. A że czasem kombinacje trwały długo. Cóż, życie. W każdym razie 30, 17 i 34 na miano Kombinowanych Dywizji Piechoty nie zasługują. Dywizja S-S oraz Kornabera już tak. Oczywista rzecz, nie niektóre kombinacje etatyzowano. Jednostki etatowe (dowództwa/ komendy) likwidowano, kombinowane, gdzie nie powołano odrębnego dowództwa/ komendy rozwiązywano. Austriacy byli precyzyjni. Może nie aż tak jak Niemcy, ale stali na wysokim poziomie.

Nb. mam własny ulubiony zestaw kombinowany
1916 r.
71 Dywizja Piechoty
141 Brygada Piechoty
82 pułk piechoty
kombinowany pułk piechoty
142 Brygada Piechoty
kombinowany bh pułk piechoty
kombinowany pułk piechoty Honwedów

Chyba większej kombinacji nie było, choć brakuje mi do składu kombinowanego pułku pospolitego ruszenia ; )

Czytam od rana te kwity, to nieskładnie piszę może, ale do pisanej on line i na akord książki wrzucam bardzo duży załącznik na temat organizacji, reorganizacji czy też kombinacji w obrębie komend (dowództw), kontekst oficerów wywiadowczych, ale z pewnością szersze obserwacje będzie można z tego wyciągnąć. Szczęśliwie, zanim w AGADzie uwalili akta a - w, dokonałem odpisów dostępnych dokumentów org. 20 lat minęło.

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1451
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Zbiorcza Dywizja Grenadierów?!? maj 1915

Post autor: Trotta » 20 lut 2023, 18:26

Tylko dlaczego np. powołane do życia w październiku 1914 r. 55. i 56. ITD nie były "kombinowane"? To już słodka tajemnica sztabowców...
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Zbiorcza Dywizja Grenadierów?!? maj 1915

Post autor: dwójkarz » 20 lut 2023, 18:58

Proste - bo miały mieć (i miały) organiczne służby i zakłady dywizyjne.

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1451
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Zbiorcza Dywizja Grenadierów?!? maj 1915

Post autor: Trotta » 20 lut 2023, 19:07

U Stoger-Steinera też były w zasadzie od początku, pożyczone, ale były. U Kornhabera z braku (na razie) papierów nie umiem powiedzieć, w lutym już były - ale być może właśnie wtedy dywizja dostała numer.
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Zbiorcza Dywizja Grenadierów?!? maj 1915

Post autor: dwójkarz » 20 lut 2023, 19:13

Właśnie - pożyczone - to wiele wyjaśnia w klasyfikacji w AOK.

Dywizje u Pflanzera - 52, 53, 54, 55 i 56 - od początku planowane były na wypasie, choć składane z klocków takich jakie były pod ręką.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości