Opołczenie

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Opołczenie

Post autor: dwójkarz » 12 sie 2021, 20:37

W Niemczech? Analfabeta nie był powoływany do wojska, nawet na obierak ręczny zu Kartofeln : )))

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Opołczenie

Post autor: Trotta » 12 sie 2021, 22:07

Incubus pisze:
12 sie 2021, 15:27
Moja sugestia jest taka, aby adoptować do zasobu polszczyzny taki rusycyzm jak "opołczenie" i śmiało go używać. C
Też jestem za zastosowaniem oryginalnego terminu, podobnie jak wolę "landszturm(istów)". Osobiście średnio lubię przekład "pospolite ruszenie", bo mi wyobraźnia nawala. Jej oczyma widzę wówczas - miast żołnierzy w hechtgrau czy starych, granatowych mundurach i z manlisiami, względnie werndlami - jak z okopów wyskakuje, na zabiedzonych chabetach, chmara brzuchatych, wąsatych i tchnących okowitą szlachciurów z pordzewiałymi szablami... Bodaj tylko okowita w tej wizji zgadzać się może ;)
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Incubus
Posty: 403
Rejestracja: 05 cze 2018, 13:05

Re: Opołczenie

Post autor: Incubus » 12 sie 2021, 22:54

dwójkarz pisze:
12 sie 2021, 20:37
W Niemczech? Analfabeta nie był powoływany do wojska, nawet na obierak ręczny zu Kartofeln : )))
A cóż tam takie Niemcy... :)

Trotta pisze:
12 sie 2021, 22:07
Incubus pisze:
12 sie 2021, 15:27
Moja sugestia jest taka, aby adoptować do zasobu polszczyzny taki rusycyzm jak "opołczenie" i śmiało go używać. C
Też jestem za zastosowaniem oryginalnego terminu, podobnie jak wolę "landszturm(istów)". Osobiście średnio lubię przekład "pospolite ruszenie", bo mi wyobraźnia nawala. Jej oczyma widzę wówczas - miast żołnierzy w hechtgrau czy starych, granatowych mundurach i z manlisiami, względnie werndlami - jak z okopów wyskakuje, na zabiedzonych chabetach, chmara brzuchatych, wąsatych i tchnących okowitą szlachciurów z pordzewiałymi szablami... Bodaj tylko okowita w tej wizji zgadzać się może ;)
Fakt, staropolskie "pospolite ruszenie" dotyczyło przecież nie zwykłego Mannschaftu, bo taki był wonczas chłopem pańszczyźnianym, czyli jako reprezentant/obrońca "ojczyzny"... nie istniał. Były to doły, ale szlacheckie. Co do polskiej nazwy zjawiska wcielania do armii takiego trzeciego rzutu, to nikt nie zauważył potrzeby nazwania tej formacji po polsku. Jestesmy skazani na bezsilność?

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Opołczenie

Post autor: dwójkarz » 13 sie 2021, 06:14

Termin pospolite ruszenie w odniesieniu do oficerów - "wujów brzuchatych i chudeuszy łysiejących" - funkcjonował i był przyjęty w nazewnictwie WP przed Wrześniem.

W Niemczech? Szkolnictwo podstawowe na najwyższym poziomie w świecie. Analfabetów promil. W innych krajach procenty, niekiedy niemałe.

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Opołczenie

Post autor: Trotta » 13 sie 2021, 10:47

O ile mi wiadomo, opołczenie z reguły używano bądź jako wzmocnienie związków taktycznych, np. dywizja czy brygada dostawała kilka drużyn, bądź wręcz jako uzupełnienia rozprowadzano po pułkach, wcielając bezpośrednio opołczeńców do pododdziałów liniowych. W Galicji znany jest chyba tylko jeden przypadek sformowania większego związku taktycznego - z dwóch brygad opołczenia powstał kombinowany oddział gen. Wadenszterna (albo Wadenstjoerny). Słabiuchno uzbrojony, nie był w stanie wypełnić powierzonych mu zadań.
Od struktury organizacyjnej opołczenia (brygady, dzielące się na drużyny, czyli odpowiedniki baonów) wzięła nazwę "Czeska Drużyna". Czego by o sobie nie myśleli, zostali zaliczeni do trzeciego sortu armii carskiej (całkiem jak LP do Lansturmu).
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Incubus
Posty: 403
Rejestracja: 05 cze 2018, 13:05

Re: Opołczenie

Post autor: Incubus » 17 sie 2021, 11:40

W ślad za adoptowaniem "opołczenia" wnioskuję o adopcję nazwy szeregowych, składających się na tę formację: "ratnicy'. Literatura z okresu ewidentnie rozdziela nazwę "ratnik" od "sołdata" (żołnierza).
Zna ktoś jakiś link, gdzie można by zapoznać się z terminologią carskich wojsk?

Incubus
Posty: 403
Rejestracja: 05 cze 2018, 13:05

Re: Opołczenie

Post autor: Incubus » 17 sie 2021, 11:57

Ot i siurpryza. Wystarczyło poszperać i znaleźć na półce "Podręczny słownik wojskowy rosyjsko-polski" 1920!

johan1968
Posty: 267
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:07
Lokalizacja: Kraków/Krzeszowice

Re: Opołczenie

Post autor: johan1968 » 17 sie 2021, 13:06

Incubus pisze:
17 sie 2021, 11:57
Ot i siurpryza. Wystarczyło poszperać i znaleźć na półce "Podręczny słownik wojskowy rosyjsko-polski" 1920!
Zazdraszczamy ! - i "odkrycia" :D , i "fanta". Użyteczne ? Ile to ma stron ?

Incubus
Posty: 403
Rejestracja: 05 cze 2018, 13:05

Re: Opołczenie

Post autor: Incubus » 17 sie 2021, 13:18

Rewelacja! 220 stron. Choć pewnych rzeczy, które nie funkcjonowały już w Czerwonej Armii nie ma.

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Opołczenie

Post autor: dwójkarz » 17 sie 2021, 15:36

A kto ten skarb wydał?

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości