Post
autor: krakał » 17 lut 2022, 00:33
Nosi kurtkę od munduru wyjściowego, prawdopodobnie landwery (Landwehr - obrona krajowa) - jasne sukno, więc zapewne hechtgrau, guziki kryte listewką (co eliminuje możliwość przynależności do któregoś z batalionów strzelców, oni mieli guziki odkryte), naramienniki i patki kołnierza ciemne, zapewne trawozielone (grassgruen). Wszystkie pułki landwery nosiły ten sam kolor. Nosi też sznur strzelecki, nagrodę za wyniki w strzelaniu - w landwerze sznury były w kolorze takim samym, jak naramienniki i patki, czyli trawozielone.
Oczywiście to może też być zwykła, regularna piechota. Pasowałby (z racji miejsca pochodzenia, ale to nie pasuje do Cieszyna) wadowicki IR 56, który nosił naramienniki i patki stalowozielone i na zdjęciu w sepii tego nie odróżnisz, podobnie jak koloru sznura (w piechocie armii wspólnej byłby czerwony) od koloru patek. Opieram sąd co do landwery na tej sugestii odnośnie Cieszyna jako miejsca służby oraz na tym, że naramienniki, sznur i patki wydają się być w jednym kolorze. Cieszyński IR 100 nie pasuje, bo on używał koloru popielatego (lichtdrap) i to by na zdjęciu w sepii tak nie wyglądało - patki i naramienniki byłyby jasne, niemal takie jak sukno kurtki, a sznur w piechocie armii wspólnej byłby jak wspomniałem czerwony, czyli ciemny. Nie przypuszczam też, aby był to to IR 3 (II i III batalion stacjonowały przed wojną w Cieszynie) - tam kolor pułkowy był błękitny, różnica między kolorem sznura a patek i naramienników też byłaby IMO widoczna.
Odznaczenia nie podejmuję się ruszać, nie znam się na falerystyce. Wygląda mi to na medal jubileuszowy (Jubilaeums-Erinnerungsmedaille fuer die Befaffnete Macht, 1898) względnie na medal waleczności (Tapferkeitsmedaille), ale raczej ze wskzaniem na to pierwsze bo wstążka jest jednolitego koloru. Zwróć jednak uwagę, że wstążka medalu jest znacznie jaśniejsza od patek, naramienników i sznura, a w przypadku wstążek od medalu jubileuszowego kolorem jedynym, a w tapferkajcie dominującym, był czerwony - pasowałoby to do teorii o landwerze (sznur, patki, naramienniki ciemniejsze, trawozielone).
Jeżeli faktycznie służył w Cieszynie i w landwerze, to to najprędzej może być cieszyński 31 pułk (LIR 31), choć miejscowość z której pochodził wskazuje też ewentualnie na krakowski 16 pułk (LIR 16).
Patki puste, czyli szeregowy (Landwehrinfanterist).