Strona ze zdjęciami cmentarzy z Wielkiej Wojny

Cmentarze I wojny światowej
Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1452
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Strona ze zdjęciami cmentarzy z Wielkiej Wojny

Post autor: Trotta » 11 wrz 2018, 09:57

Cmentarz z lewej, godzina jedenasta, odległość dwieście, przysłona 6, czas 150! :D
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Awatar użytkownika
ljank
Posty: 77
Rejestracja: 04 cze 2018, 13:01

Re: Strona ze zdjęciami cmentarzy z Wielkiej Wojny

Post autor: ljank » 11 wrz 2018, 20:46

DAR pisze:
10 wrz 2018, 23:16
... Odwiedziłem cmentarz w Hutce (w zasadzie w połowie drogi między Hutką, a Nizną Polianką, w Stebniku, w Chmelovej i Becherovie. No i jeszcze z rozpędu cmentarzu z II wojny w Zborovie. Wiecie jak to jest: jedzie człowiek samochodem, rozgląda się po nieznanej okolicy nagle widzi jakieś krzyże wiec natychmiast się zatrzymuje i leci z aparatem. A może i nie wiecie jak to jest... 8-)
W sierpniu zeszłego roku podobną trasę zrobiłem rowerem (stacjonując w Nowicy pod Magurą Małastowską). Odnalazłem cmentarze - Becherow, Chmelova, Stebnik, Vysny Mirosov oraz Nizna i Vysna Polanka. Słowacja był to spontan bez przygotowania bo celem wyjazdu były cmentarze polskiego Beskidu Niskiego.

Awatar użytkownika
DAR
Posty: 439
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:05
Kontakt:

Re: Strona ze zdjęciami cmentarzy z Wielkiej Wojny

Post autor: DAR » 11 wrz 2018, 22:19

Trotta pisze:
11 wrz 2018, 09:57
Cmentarz z lewej, godzina jedenasta, odległość dwieście, przysłona 6, czas 150!
Witajcie Bracia :!: :mrgreen:
ljank pisze:
11 wrz 2018, 20:46
Słowacja był to spontan bez przygotowania bo celem wyjazdu były cmentarze polskiego Beskidu Niskiego.
Czyli widzę, że nie tylko ja tak mam :)
"Dobre od złego jeden krok dzieli - mówi przysłowie
Więc chyba i złe od dobrego?"

Aleksander Sołżenicyn Archipelag Gułag

Awatar użytkownika
ljank
Posty: 77
Rejestracja: 04 cze 2018, 13:01

Re: Strona ze zdjęciami cmentarzy z Wielkiej Wojny

Post autor: ljank » 12 wrz 2018, 06:03

[/quote]
Czyli widzę, że nie tylko ja tak mam :)
[/quote]

Wcale nie jest to choroba bardzo rzadko występująca w społeczeństwie. :D
Ma przebieg łagodny z okresowymi zaostrzeniami, bywa zaraźliwa, sposobów leczenia nie opracowano, bardzo rzadko wylega samouleczeniu lub przechodzi w inną o podobnym charakterze, na szczęście jest tolerowana przez większość ludzi jako odmiana łagodnego i nieszkodliwego "świra". :lol:

Dlugi
Posty: 59
Rejestracja: 25 maja 2018, 06:28

Re: Strona ze zdjęciami cmentarzy z Wielkiej Wojny

Post autor: Dlugi » 12 wrz 2018, 07:59

Będąc przy temacie cmentarzy po słowackiej stronie - wie ktoś, gdzie jest cmentarz z WW w byłej wsi Ostružnica? Nie udało mi się go odnaleźć...
I drugie pytanie - na terenie zalewu jest podobno pomnik poświęcony ofiarom WW widoczny przy niskim poziomie wód. Wiecie może odkładniej, gdzie on się znajduje? Nie widziałem go na żadnej z przeglądanych map...

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1452
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Strona ze zdjęciami cmentarzy z Wielkiej Wojny

Post autor: Trotta » 12 wrz 2018, 09:54

Tu jest opis, który mniej więcej pozwala się zorientować, gdzie jest ten cmentarz:
http://www.kvhbeskydy.sk/vojnovy-cintor ... struznica/
Wydaje mi się, że można go odnaleźć na mapie:
https://mapy.hiking.sk
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Dlugi
Posty: 59
Rejestracja: 25 maja 2018, 06:28

Re: Strona ze zdjęciami cmentarzy z Wielkiej Wojny

Post autor: Dlugi » 12 wrz 2018, 17:48

Opis czytałem szykując się do wędrówki. Na mapie przez Ciebie podlinkowanej jest zaznaczony cmentarz parafialny przy cerkwisku, nie znam przywoływanej lokalizacji cmentarza z WW - "pod Jalovím". Myślałem, że będzie przy parafialnym, ale nie znalazłem, po rosie nie chciało mi się za dużo szurać, tym bardziej że ten cmentarz miał być tylko pierwszym, choć nie ostatnim tego dnia odwiedzonym - a najbardziej zależało mi na Hodosiku.
Kiedyś też miałem problem ze zlokalizowaniem cmentarza z WW we wsi Ruský Potok - nie miałem go na żadnej z map. W sumie nie odwiedziłem go jeszcze ale lokalizację udało się poznać :-)

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1452
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Strona ze zdjęciami cmentarzy z Wielkiej Wojny

Post autor: Trotta » 13 wrz 2018, 07:16

No niestety, tego Jalovego nie ma na mapie. Nie wiem jak Tobie, ale mnie "Databaza vojnovych cintorinów" KVH nie chce działać - tzn. nic się nie pokazuje na mapie. A może tam byłoby rozwiązanie...
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Dlugi
Posty: 59
Rejestracja: 25 maja 2018, 06:28

Re: Strona ze zdjęciami cmentarzy z Wielkiej Wojny

Post autor: Dlugi » 13 wrz 2018, 11:51

Databaza nie działa już dłuższy czas, ale to był tylko zwizualizowany zbiór linków. Zresztą, punkty oznaczające cmentarze były mocno umownie lokowane na mapie - pamiętam, jak chciałem odwiedzić cmentarz w Hostovicach, w databazie był oznaczony na zachodnim krańcu wsi :-)
Jeżdżąc na Słowację poszukuję cmentarzy wpierw w googlach wpisując prostą frazę - KVH Beskydy cintorin + miejscowość, którą będę odwiedzał - wyskakują linki do opracowań, które były zobrazowane w databazie.

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1452
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Strona ze zdjęciami cmentarzy z Wielkiej Wojny

Post autor: Trotta » 13 wrz 2018, 12:49

Dlugi pisze:
13 wrz 2018, 11:51
poszukuję cmentarzy wpierw w googlach wpisując prostą frazę - KVH Beskydy cintorin + miejscowość, którą będę odwiedzał
Tak i ja robię. Ale jak mam trochę dłuższą trasę, to trudno wpisywać każdą miejscowość po drodze, zwłaszcza że jak widać - trzeba byłoby też brać pod uwagę te nieistniejące.
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości