Gazety z okresu Wielkiej Wojny
-
- Posty: 5
- Rejestracja: 13 paź 2018, 17:12
Gazety z okresu Wielkiej Wojny
Witam serdecznie mam zapytanie w jakich gazetach podawano listy strat w latach 1914...
- Krzysztof Ju
- Posty: 82
- Rejestracja: 27 maja 2018, 00:42
Re: Gazety z okresu Wielkiej Wojny
Jeśli mówimy o niemieckiej liście strat, to Maciej Głowiak, w artykule "Straty armii pruskiej w pierwszej wojnie światowej" opublikowanym w Roczniku Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego "Gniazdo" w 2012 r. pisze:
Wspomniane stowarzyszenie przez jakiś czas realizowało pewien projekt, w którym bazowali na listach strat publikowanych na łamach poznańskich gazet.Maciej Głowiak, Straty armii pruskiej w pierwszej wojnie światowej, s. 21 pisze:Listy były oficjalnymi komunikatami rządu pruskiego, drukowanymi gotykiem codziennie od 1914 do 1919 jako dodatek do gazet „Armee-Verordnungsblatt”, „Deutschen Reichsanzeiger” i „Preußischen Staatsanzeiger”.
Straty armii pruskiej 1866-1915
Informacje
Indeks zawiera wszystkie nazwiska poległych, rannych i zaginionych publikowane w Kurierze Poznańskim od sierpnia 1914 do stycznia 1915 roku (równolegle ukazywały się też m.in. w Dzienniku Poznańskim). Kurier, po otrzymaniu każdej oficjalnej listy strat armii pruskiej (Verlustliste), podawał do wiadomości czytelników wyciąg z listy, obejmujący żołnierzy o "polsko brzmiącym" nazwisku, bez względu na kraj pochodzenia, a osobno - wszystkich żołnierzy, przy których figurowało miejsce zamieszkania: Poznań. Verlustlisten nierzadko zniekształcały nazwiska polskie, stąd też Kurier przed publikacją poddawał je "rekonstrukcji".
Indeks nie zawiera wszystkich danych umieszczonych w gazecie. Pominięto m.in. stopień, miejsce i datę zgonu. Po odnalezieniu wpisów o szukanym nazwisku, warto zajrzeć zarówno do gazety (http://www.wbc.poznan.pl/publication/16370), jak również zweryfikować dane u źródła - czyli na listach strat: http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 9687&tab=3
W bazie danych znajduje się 17333 pozycji. Wyszukiwanie odbywa się w sposób przybliżony, tak że najbardziej zbliżone wyniki pojawiają się na początku listy, te mniej trafne, bliżej jej końca.
Autorzy
Indeksujący: Bartosz Małecki. Uzupełnienia: Katarzyna Krüger. Oprogramowanie: Maciej Głowiak, Piotr Skałecki.
Z uwagi na prężnie rozwijający się niemiecki projekt indeksacji list strat (http://des.genealogy.net/eingabe-verlustlisten/search/), projekt Straty Armii Pruskiej nie jest już kontynuowany.
-
- Posty: 5
- Rejestracja: 13 paź 2018, 17:12
Re: Gazety z okresu Wielkiej Wojny
To armia pruska a gdzie lub w jakich udostępniano straty w wojskach austro-węgierskich na terenach Galicji
Re: Gazety z okresu Wielkiej Wojny
https://fbc.pionier.net.pl/search#fq={! ... jer%201915
Tu warto przejrzeć Kurjer Lwowski, Gazetę Lwowską i tp.
Tu warto przejrzeć Kurjer Lwowski, Gazetę Lwowską i tp.
Re: Gazety z okresu Wielkiej Wojny
Przede wszystkim były odrębne publikatory - "Verlustliste" ("Lista strat" - polegli, zmarli, ranni, w niewoli) oraz "Nachrichten über Verwundete und Verletzte" ("Wiadomości o rannych i chorych"). Można znaleźć wiele numerów tych wydawnictw w cyfrowych zasobach austriackich bibliotek.Agniecha_75 pisze: ↑15 lis 2018, 18:01To armia pruska a gdzie lub w jakich udostępniano straty w wojskach austro-węgierskich na terenach Galicji
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!
Re: Gazety z okresu Wielkiej Wojny
Muszę sprostować. Ten drugi publikator to Nachrichten über Verwundete und Kranke. Na Anno się walnęli.
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.
Re: Gazety z okresu Wielkiej Wojny
CIOKREW ! Ja zawsze czytałem nazwiska, nagłówka nie... Polnisches Wirtschaft w tym Österreichische Nationalbibliothek, Himmelconrad! 

Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!
Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości