Poszukuję informacji o przodku

Rozpoznawanie przedmiotów i poszukiwanie informacji o przodkach
McHawk
Posty: 5
Rejestracja: 04 mar 2019, 23:13

Poszukuję informacji o przodku

Post autor: McHawk » 10 mar 2019, 21:27

Witam, poszukuję informacji na temat mojego pradziadka Kazimierza Żala (Zola; Zala) ur. 04.03.1891 r. w Podborzu, gm. Radomyśl Wielki, parafia Zgórsko, powiat Mielec. Zmarł 25.10.1953 r. w Partynii więc na listach strat go nie znajdę.

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1451
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Poszukuję informacji o przodku

Post autor: Trotta » 11 mar 2019, 15:16

No niestety, w takim wypadku ciężko będzie coś odnaleźć (wrzuciłem go na bęben ;) z listami strat, ale faktycznie, nikogo o tych personaliach nie namierzyłem)
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

McHawk
Posty: 5
Rejestracja: 04 mar 2019, 23:13

Re: Poszukuję informacji o przodku

Post autor: McHawk » 11 mar 2019, 17:25

Dziękuję za odpowiedź. Od jakiegoś czasu poszukuję informacji na temat mojego pradziadka. Wszędzie są tylko informacje na temat poległych, rannych i odznaczonych, natomiast brakuje rejestrów żołnierzy z przynależnością do poszczególnych oddziałów, pododdziałów i jednostek. Może zabrzmi to absurdalnie, ale można by było spróbować odtworzyć takie rejestry. W moich poszukiwaniach natknąłem się na zdjęcia całych pododdziałów (było to bardzo popularne - zdjęcie pocztówka, którą można było wysłać do rodziny lub pozostawić jako pamiątkę. Na tych zdjęciach są odznaczenia poszczególnych jednostek (opisy lub pieczątki) bywają też imiona i nazwiska poszczególnych żołnierzy. To trochę jak układanie puzzli, ale jak każdy zainteresowany wrzuci choćby jeden element układanki to może to być początek dużego obrazu. Kupiłem kiedyś taką jedną pocztówkę - zdjęcie, 55 żołnierzy i nic by nie można było z tym zrobić gdyby nie zapisy na odwrocie. Wysyłał ją Stanisław Mydlarz do swojego brata Macieja zamieszkałego w Krakowie przy ul. Czystej 16 IIp., jak pisze autor zdjęcie zrobione w Skoczowie, pieczęć Kk Lst Marschk 28/31 Feldp 328.I to jest 1 konkretny element układanki.

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 865
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Poszukuję informacji o przodku

Post autor: Ursi » 11 mar 2019, 19:34

Syzyfowa praca. Nie mówię, że nie do wykonania, bo liczba żołnierzy skończona, ale czy ktoś poświęci się tak trudnej sprawie? Skąd wziąć kasę na badanie żołnierzy "zaborczej armii"?

Jest jeszcze jedno źródło, ale niestety nie ma go w sieci. Są to Personalverordnungsblätter, w których był odnotowany każdy awans, każde odznaczenie. Ktoś, kto w armii był ten rok czy dwa, na pewno musiał się pojawić. Problem w tym, że taki PVB za jeden rok ma chyba dobrze ponad tysiąc stron, a są oddzielne dla armii wspólnej i landwehry. Miałem to w rękach i uznałem, że póki tego np. austriacka BN-ka nie wrzuci na skaner, to nie ma co się mordować...
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

McHawk
Posty: 5
Rejestracja: 04 mar 2019, 23:13

Re: Poszukuję informacji o przodku

Post autor: McHawk » 27 wrz 2019, 23:47

Proszę o pomoc w zleceniu Kriegsarchiv mailowo poszukiwania w aktach odznaczeniowych mojego pradziadka Kazimierza Żala (Zola; Zala) ur. 04.03.1891 r. w Podborzu - "Personalverordnungsblätter".

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 865
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Poszukuję informacji o przodku

Post autor: Ursi » 28 wrz 2019, 08:09

Hmm... w aktach odznaczeniowych czy w Personalverordnungsblätter? Bo to dwie różne rzeczy.

PVB są już w sieci z opcją wyszukiwania, ale nazwiska Twojego przodka nie znalazłem. Zapewne więc nie awansował i nie był odznaczony, więc zlecanie kwerendy w aktach odznaczeniowych może się okazać nieekonomiczne.
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

McHawk
Posty: 5
Rejestracja: 04 mar 2019, 23:13

Re: Poszukuję informacji o przodku

Post autor: McHawk » 02 lis 2019, 22:25

W posukiwaniu informacji o swojej rodzinie natrafiłem na stronie Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie na zapis: Zasób Oddziału II AGAD jest opracowany i udostępniany. Akta nie opracowane i nie posiadające pomocy archiwalnych to przede wszystkim kilkadziesiąt metrów dokumentacji militariów austriackich z okresu I wojny światowej. Czy ktoś z Was przeglądał tą dokumentację ?

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 865
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Poszukuję informacji o przodku

Post autor: Ursi » 12 lis 2019, 08:09

Nie ma szans. AGAD nie udostępnia nawet niespaginowanych papierów (trzeba poprosić i o spaginowanie i poczekać kilka tygodni), a co dopiero nieopracowanych. To żmudna i wymagająca praca, a materiały austriackie z pewnością nie są traktowane priorytetowo.
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

jakub_witkowski
Posty: 10
Rejestracja: 13 sty 2020, 22:27

Re: Poszukuję informacji o przodku

Post autor: jakub_witkowski » 18 sty 2020, 15:52

Ursi pisze:
28 wrz 2019, 08:09
Hmm... w aktach odznaczeniowych czy w Personalverordnungsblätter? Bo to dwie różne rzeczy.

PVB są już w sieci z opcją wyszukiwania, ale nazwiska Twojego przodka nie znalazłem. Zapewne więc nie awansował i nie był odznaczony, więc zlecanie kwerendy w aktach odznaczeniowych może się okazać nieekonomiczne.
Czy mogę prosić o namiar na przeszukiwalne Personalverordnungsblätter? Próbuję je znaleźć przez Google, ale niestety bezskutecznie.

Z góry dziękuję,
Jakub Witkowski

j-----s
Posty: 24
Rejestracja: 28 gru 2018, 22:39

Re: Poszukuję informacji o przodku

Post autor: j-----s » 19 sty 2020, 18:30

Dołączam się do prośby Jakuba.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości