identyfikacja zdjęcia

Rozpoznawanie przedmiotów i poszukiwanie informacji o przodkach
Dariusz Winnicki
Posty: 9
Rejestracja: 30 lis 2019, 21:07

identyfikacja zdjęcia

Post autor: Dariusz Winnicki » 16 cze 2020, 22:14

Drodzy forumowicze,

raz już daliście dowód swej wiedzy, dajcie raz jeszcze.

Wczoraj przez zupełny przypadek trafiłem na publikację bardzo interesującego i wyjątkowego w swej treści zdjęcia.

W swoich zbiorach mam od dawna fotografię mego pradziadka którą już tu publikowałem (sepia) . Wczoraj jednak znalazłem na jednym z forów fotografię (czarno biała) tego samego momentu wykonaną w tym samym czasie ale z innej perspektywy i przez innego fotografa, który wykonał swoje zdjecie chwile po tym jak wykonano zdjęcie które mam w oryginale. Widac na nim nawet samego fotografa ...

Dwóch fotografów w jednym miejscu ? co tam się musiało stać ? Zdjęcie nie jest pozowane ... ten lej po wybuchu to raczej nietypowe tło do zdjęcia ?

Pytanie jednak dotyczy konkretu: w dolnym lewym rogu zdjęcia jest informacja Halisz lub Halicz Juni 1915.

Nie znalazłem nigdzie takiej miejscowości jak Halisz, Halicz to też nie miejscowość - gdzie mogło być wykonane to zdjęcie ?

w tle widać kościół i tabory, z materiałów wiem że w tym czasie jednostka mego pradziadka operowała w okolicach Bieszczad jednak wyjaśneinie tej zagadki dałoby mi bardzo wiele szczegółów . Ktoś z Was pomoże ?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: identyfikacja zdjęcia

Post autor: KG » 17 cze 2020, 07:56

W podpisie jest Halicz.
W dodatku w Austriackim Archiwum Narodowym (OeStA) zdjęcie z fotografem po prawej, opisane jako lej po pocisku moździerza 30,5 cm, znalazło się pomiędzy innymi fotografiami z Halicza – ruiny zamku (czerwiec 1915) i wysadzony most w Haliczu (lipiec 1915).
Jest też zdjęcie załogi moździerza w Haliczu.
https://www.archivinformationssystem.at ... ID=3022370

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: identyfikacja zdjęcia

Post autor: Trotta » 17 cze 2020, 08:07

Oj, niezbędny szybki kurs wiedzy o Galicji.
Halicz - taka miejscowość jak najbardziej istnieje. Skąd zresztą nazwa kraju koronnego? Galicja nie kończy się na Sanie...

A miejsce i zdjęcia, jeśli dobrze pamiętam - oddziały Korps Hoffmann?
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Dariusz Winnicki
Posty: 9
Rejestracja: 30 lis 2019, 21:07

Re: identyfikacja zdjęcia

Post autor: Dariusz Winnicki » 17 cze 2020, 12:10

Serdeczne dzięki !!!!!!

Tak to zapewne już Korpus Hofmanna :) Raz jeszcze dziękuję za pomoc - jesteście nieocenieni.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości