Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Cmentarze I wojny światowej
Awatar użytkownika
DAR
Posty: 439
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:05
Kontakt:

Re: Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: DAR » 07 paź 2020, 22:32

KG pisze:
07 paź 2020, 06:50
Szkoda, że sposób mocowania krzyży pozostał bez zmian. Degradacja poprzednich zaczęła się właśnie od uchwytów. Inna sprawa, że użyta w latach 90. dębina była słabej jakości.
Jakoś drewna ma, w takich przypadkach, niewielkie znaczenie. Kluczowe jest odseparowanie drewna od wilgoci która jest przy podłożu. Stare mocowania tego nie gwarantują więc obstawiam się niestety, że trwałość nowych krzyży będzie zbliżona do poprzednich... :(
"Dobre od złego jeden krok dzieli - mówi przysłowie
Więc chyba i złe od dobrego?"

Aleksander Sołżenicyn Archipelag Gułag

KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: KG » 08 paź 2020, 20:32

Sprawa trafności decyzji o montażu krzyży drewnianych na cmentarzu nr 186 w Lichwinie (posty powyżej) nie wywołała jakiegoś specjalnego zainteresowania na Forum. Natomiast w internecie widzę, że zdjęcie z Archiwum Narodowego w Krakowie nie budzi większych wątpliwości i użycie krzyży drewnianych traktowane jest jako błąd. Zastrzeżenia były też zgłaszane wykonawcy remontu.
Przed rozpoczęciem prac w Lichwinie długo o tym problemie rozmawiałem z autorem programu konserwatorskiego i miałem wrażenie, że go przekonałem. Zresztą przebieg remontu jest tego potwierdzeniem.
Sądzę, że warto ten wątek rozwinąć. Może przynajmniej niektóre osoby przekonam (o ile tu zajrzą), chociaż wiem, że przyjęcie czegoś przeciwnego, niż można na własne oczy zobaczyć na archiwalnym zdjęciu może nie być łatwe. W poście powyżej podałem kilka przykładów innych zmian na cmentarzach wprowadzonych przez ich budowniczych, a potwierdzonych znanymi mi fotografiami sprzed i po realizacji.
Jak pisałem wyżej, cmentarz nr 186 w Lichwinie został przebudowany jeszcze w okresie I wojny, a krzyże Szczepkowskiego zastąpiono nietypowymi krzyżami drewnianymi.
Przed poprzednim remontem (chyba to był początek lat 90.) wnętrze cmentarza to był zrujnowany pomnik, rozmyte kopczyki grobów, trochę resztek krzyży drewnianych i blaszanych daszków, w tym jeden krzyż w dość dobrym, a w każdym razie w czytelnym stanie.
Pomierzył go wówczas i sfotografował Jerzy Drogomir. Jego dociekania były podstawą pierwszego odtworzenia wnętrza cmentarza, drugiego zresztą też. Szkoda tylko, że prowadzący wówczas remont nie trzymał się dokumentacji – postawiono zbyt wiele krzyży i to w dziwnych miejscach, nie wykonano właściwych blaszanych zadaszeń, a treść tabliczek była dość dowolna. Teraz większość tych błędów wyeliminowano, co nie znaczy, że nie powstały nowe. Ale nie dotyczy to samej koncepcji odtworzenia wnętrza. Odtworzenia, bo odnawiać ani kiedyś ani teraz nie było czego.

Swego czasu starałem się na podstawie raportów i korespondencji w Archiwum Narodowym w Krakowie potwierdzić przebudowę cmentarza. Dokumentów nie ma w nadmiarze, ale według mnie są wystarczającym dowodem zmiany wystroju, która nastąpiła w ostatnich miesiącach działania Oddziału Grobów Wojennych.
W raporcie z 26 maja 1918 znalazły się dwa zapisy – dostarczono drewniane krzyże na cmentarz 186, a jednocześnie zgłoszono zapotrzebowanie na blaszane pokrycia. Jest też dopisek, że pokrycia wyjechały z Krakowa 27 czerwca 1918. Wyprodukowała je, jak wiele innych elementów metalowych użytych na wojennych cmentarzach, firma Józef Gorecki z Podgórza.
https://krakow.wyborcza.pl/krakow/56,97 ... a,,12.html

domin.tarnow
Posty: 37
Rejestracja: 24 maja 2018, 22:48

Re: Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: domin.tarnow » 08 paź 2020, 22:31

Mnie Pan przekonał :oops:
Pozdrawiam

Pazuzu
Posty: 46
Rejestracja: 01 cze 2018, 12:18

Re: Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: Pazuzu » 10 paź 2020, 09:25

Biorąc pod uwagę szok poznawczy, jacy niektórzy przeżywają przy 186, to co dopiero będzie, jak się okaze, że cmentarze których autorstwo przypisywane jest Szczepkowskiemu, wcale jego dziełem nie są, a przynajmniej nie w finalnej wersji, którą oglądamy ;)

KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: KG » 12 paź 2020, 21:38

JW. pisze:
25 wrz 2020, 08:11
W imieniu organizatorów i własnym serdecznie zapraszam do udziału w V Akcji sprzątania cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej. Prace porządkowe będą prowadzone w dniach 8-11 października br. Każda pomoc mile widziana.
Obrazek

Kilka słów o piątej już akcji jesiennego sprzątania zorganizowanej przez Koło PTTK Klub Górski ORŁY przy Komendzie Stołecznej Policji. Ze względu na dość szalone tempo na Wirchnem nie miałem możliwości zorientowania się co do zakresu działań w pięciu gminach. Mogę więc tylko wymienić prace podjęte bezpośrednio lub kierowane przez ORŁY.
W wątku o Wirchnem
https://www.austro-wegry.eu/viewtopic.p ... lnej#p7219
pisałem już o nieocenionej pomocy przy oczyszczeniu przedpola i samego cmentarza, a także o sobotniej odsieczy z pędzlami, która pozwoliła naszej grupie na ukończenie przed zmrokiem zaplanowanych prac. Żerdki ogrodzenia były dobrze wysuszone i pozostawienie ich bez konserwacji przy nadchodzącym załamaniu pogody byłoby wyjątkowo niefortunne.

W czwartek wraz z grupą uczniów Centrum Kształcenia Rolniczego w Bystrej wysprzątane zostały cmentarze nr 58 i 59 w lasach Magury Małastowskiej (Przysłup). Potem przyszła kolej na będące pod stałą opieką ORŁÓW i funkcjonariusz Straży Granicznej cmentarze w Ropicy Górnej - nr 77 i nr 66 (ten ostatni zwykle jest określany jako „Małastów”).

Piątek – wycinanie zarośli i usuwanie niegdyś już wyciętych przed cmentarzem nr 55 w Gładyszowie. W tym przypadku, oprócz kilkunastu wolontariuszy, pracowało też około 10 osób z gminy Uście Gorlickie. Zajęło to właściwie cały dzień.
https://images92.fotosik.pl/430/7303483d7d3c90cemed.jpg
(widziane z Wirchnego)
Po południu skoszona i usunięta została też trawa na mocno zarośniętym cmentarzu w Banicy (nr 62).

W sobotę spektakularna (w zasadzie jednoosobowa) akcja Prezesa – malowanie z użyciem podnośnika koszowego krzyża pod szczytem Magury (nr 58). Pomnik ma wysokość ponad 11 m.
https://images92.fotosik.pl/430/6caadb4a1f443e0emed.jpg
Zasięg podnośnika przekraczał 20 m, ale ze względu na ukształtowanie terenu, lekki wiatr, mur i piramidalny kształt podstawy krzyża proste to nie było. A już pomalowanie przedniej strony krzyża wymagało zaawansowanych ćwiczeń gimnastycznych. Przy okazji Prezes sprawdził się też jako żywy dron, robiąc wyjątkowej urody zdjęcia.
Reszta ekipy rozwiozła kilka ton żwiru na Pustkach (123) i oczyściła cmentarz w Gorlicach-Sokole (88). A na koniec kilka osób pomogło nam na Wirchnem.

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1451
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: Trotta » 13 paź 2020, 13:53

KG pisze:
01 sie 2019, 08:49
Z innych spraw – został rozstrzygnięty (na razie nieprawomocnie) przetarg na remont cmentarza Bukowa (218) w gminie Brzostek. Termin wykonania – jesień przyszłego roku, ale bardzo wiele prac już w najbliższych miesiącach. To duże przedsięwzięcie - powierzchnia 7200 m kw., stromy stok, sporo małej architektury, brak dojazdu.
I skończyli. Wygląda interesująco, chociaż przez zmiany ukształtowania terenu nie tak samo, jak sto lat temu.
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

johan1968
Posty: 267
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:07
Lokalizacja: Kraków/Krzeszowice

Re: Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: johan1968 » 15 paź 2020, 15:41

Trotta pisze:
13 paź 2020, 13:53
I skończyli. Wygląda interesująco, chociaż przez zmiany ukształtowania terenu nie tak samo, jak sto lat temu.
Czy Szanowny Kolega Trotta - dysponuje może jakąś fotodokumentacją - dla zobrazowania tezy ?

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1451
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: Trotta » 16 paź 2020, 23:00

Mam, ale mam problem ze zgraniem. Może mi się uda po wochenendzie.
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Incubus
Posty: 403
Rejestracja: 05 cze 2018, 13:05

Re: Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: Incubus » 17 paź 2020, 16:53

Otworzyłem przypadkowo plik ze zdjęciami cmentarza 373 w Wiśniowej, zrobione w marcu 2019. Widać było ślady po częściowej wycince, ale cmentarz przedstawiał obraz rozpaczliwy, a szkoda, bo ekspozycję ma wspaniałą. Czy są jakieś informacje odnośnie planów względem tego cmentarza?

https://www.fotosik.pl/zdjecie/70360ed05118c91f
https://www.fotosik.pl/zdjecie/8c72ab1fe8017720

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1451
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: Trotta » 22 paź 2020, 19:55

Obiecana Bukowa.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości