Zagadka zaginionego żołnierza - Władysław Głowiak

I wojna światowa (1914–1918)
mac1
Posty: 29
Rejestracja: 31 sie 2020, 13:31

Re: Zagadka zaginionego żołnierza - Władysław Głowiak

Post autor: mac1 » 21 paź 2020, 09:16

@Ursi,
dziękuję za ofertę. Potraktowałem to jednak jako ćwiczenie w odczytywaniu gotyku i prawie wszystko udało mi się odczytać. Mam problem z pojedynczymi słowami, na przykład to (podkreślone): http://www.glowiak.com/photo/inne/archiv/1/2.jpg
Jakkolwiek odczytuję, nie ma sensu...

@Azarel,
Ciekawe, dziękuję za trop. Czy znasz jakąś metodę na przeszukanie tych gazet? Wyszukiwarka w bibliotece cyfrowej nie znajduje żadnego wystąpienia nazwiska Głowiak w Gazecie Lwowskiej, a wiemy przecież, że Jan Głowiak się pojawił. Czy jedyną metodą jest ręczne przeglądanie numer po numerze?
Dziękuję za ciepłe słowa o stronie. Tak naprawdę od wielu lat jej nie aktualizowałem, ale ciągle działa. To taka samodzielna wyspa w morzu MyHeritage... A i na MyHeritage ludzie pokopiowali już spore fragmenty mojego drzewa (nawet z tymi samymi błędami).
Faktycznie, mój dziadek był na "wakacjach" w ZSRR, w Borowiczach. W CAW znalazłem jego teczkę personalną i stenogramy z przesłuchań przez NKWD. Trafił później na 2 lata do obozu razem z innymi, którzy "nic nie wiedzieli i nikogo nie znali"...

@wszyscy

Czy mógłbym prosić o informację, co zawierają Phonetische karte? Nie bardzo wiem jak interpretować dane. Są tam chociażby stemple z 1917 i 1918 i nie bardzo wiem, czego dotyczą. Lokalizacji akt personalnych?

Stani
Posty: 387
Rejestracja: 13 lip 2018, 22:02

Re: Zagadka zaginionego żołnierza - Władysław Głowiak

Post autor: Stani » 21 paź 2020, 17:32

Czy mógłbym prosić o informację ...
Te informacje są podane na stronie - https://www.archivinformationssystem.at ... px?ID=3132
w miejscu - Das bedeutet konkret: ...
Phonetischer Kataster = tu chodzi o nieregulary, nieścisły układ alfabetyczny w kartotekach.

...to (podkreślone): (Lus?)weihe, rozumiem jako zaprzysiężenie po ukończeniu szkoły.
Weihe = pasowanie

mac1
Posty: 29
Rejestracja: 31 sie 2020, 13:31

Re: Zagadka zaginionego żołnierza - Władysław Głowiak

Post autor: mac1 » 21 paź 2020, 19:35

Hej,

Dzięki. Ideę indeksu fonetycznego rozumiem, jednak zagadką jest to, jakie zapiski znajdują się na karcie. Nie wiem jak zinterpretować dane - nie te dotyczące samego numeru fonetycznego, ale daty, zapisy typu "R+/R.t.?", pojawiające się nazwiska itd. Czy tam jest np. data i miejsce zgonu? Jeśli tak, to która? Dat jest kilka.
Będę wdzięczny za wskazówki, jak odczytywać poszczególne zapisy na tych kartach fonetycznych (skan 1 | skan 2).
Ostatnio zmieniony 21 paź 2020, 21:35 przez mac1, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 865
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Zagadka zaginionego żołnierza - Władysław Głowiak

Post autor: Ursi » 21 paź 2020, 20:53

Der Losreihe. Termin na wskroś cekański ;)
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

Stani
Posty: 387
Rejestracja: 13 lip 2018, 22:02

Re: Zagadka zaginionego żołnierza - Władysław Głowiak

Post autor: Stani » 21 paź 2020, 21:51

Tak,
Ursi jest bardziej kompetentnym do udzielenia też dalszych, fachowych porad.

mac1
Posty: 29
Rejestracja: 31 sie 2020, 13:31

Re: Zagadka zaginionego żołnierza - Władysław Głowiak

Post autor: mac1 » 21 paź 2020, 21:59

Dziękuję za Losreihe. Typowałem Lasreihe...
Ursi, czy jesteś w stanie coś powiedzieć o danych na tych kartach fonetycznych?

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 865
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Zagadka zaginionego żołnierza - Władysław Głowiak

Post autor: Ursi » 22 paź 2020, 06:12

Tak, ale muszę znaleźć spokojna chwilę ;)
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

Stani
Posty: 387
Rejestracja: 13 lip 2018, 22:02

Re: Zagadka zaginionego żołnierza - Władysław Głowiak

Post autor: Stani » 22 paź 2020, 12:59

Notka ołówkiem: Seit X/1914 o. N. (ohne Nachricht)

Verständigung
VERSTÄNDIGEN - kto i oczym miał być powiadomiony to już wyjaśni nam Ursi.

mac1
Posty: 29
Rejestracja: 31 sie 2020, 13:31

Re: Zagadka zaginionego żołnierza - Władysław Głowiak

Post autor: mac1 » 26 paź 2020, 19:03

Hej,
Stani - dzięki. To byłby pierwszy ślad, że ktoś odnotował zniknięcie Władysława.

Zanim Ursi znajdzie chwilę, żeby wyjaśnić co się właściwie znajduje na kartach fonetycznych, napiszę jeszcze, że udało mi się trafić na dodatkową kartę Haupt Grundbuchsblatt w zasobie zeskanowanego archiwum we Lwowie. https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1713234 (od skanu 603 do 607). Władysław 1 września 1914 r. otrzymuje stopień Res. Kadett Fähnrich, a później omawianego już porucznika 1 maja 1915. Dalszej historii brak, a odpis sporządzono 5 czerwca 1915 r. Czy mogło być tak, że Władysław zaginął w październiku 1914 a po pół roku zaocznie jeszcze dostał stopień porucznika? Czy musiał być aktywny do tego maja 1915?

O zaginięciu, śmierci, ranach itd. brak informacji... Powoli wyczerpuję już chyba źródła - to i tak cud, że udało się dotrzeć do tych kart kwalifikacyjnych z wojska i teraz do tej z Archiwum we Lwowie. Ale pomimo tego, że mam dokładną historię wojskowej kariery Władysława, to nadal nic nie wiem o dacie i miejscu śmierci. Czy ktoś pokusi się o jakąś składną interpretację faktów? I tak jestem Wam bardzo wdzięczny za dotychczasową pomoc, bez Was nadal "mieliłbym" rodzinną legendę... :)

Tatra
Posty: 80
Rejestracja: 01 sty 2020, 21:13

Re: Zagadka zaginionego żołnierza - Władysław Głowiak

Post autor: Tatra » 26 paź 2020, 19:35

Awans tuż przez bitwą gorlicką sugeruje, że jednak żył jeszcze wtedy. Nie był to raczej awans opóźniony, lecz wymuszony brakiem oficerów przy jednoczesnym zasileniu szeregów tuż przed ofensywą masą żołnierską. Brakujące etaty oficerskie trzeba było kimś obsadzić, a tu mamy na podorędziu ostrzelanego na froncie Fähnricha.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości