Order Białego Sokoła

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Order Białego Sokoła

Post autor: dwójkarz » 05 mar 2021, 18:30

Przeglądam właśnie - Im Zeichen des Weissen Falken - historię Orderu Białego Sokoła wielkich książąt Saksonii - Weimaru - Eisenach. Na polonika nie liczę, ale "coś" znalazłem.
Krzyż Kawalerski 1 klasy z Mieczami w 1915 dwa razy nadano oficerom austro - węgierskim, natomiast Krzyż Kawalerski 2 klasy z Mieczami w 1916 nadano jednemu oficerowi. Tyle statystyka. Nazwiska... i tu zwracam się - jak zwykle - o pomoc do niezastąpionego kolegi KG. A może i kolega Albert "coś" w swojej bibliotece wyszpera.

Awatar użytkownika
Albert
Posty: 277
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:14

Re: Order Białego Sokoła

Post autor: Albert » 05 mar 2021, 23:26

Łukaszu, istnieją (niestety chyba wciąż niepełne, bo lista w archiwum jest podobno niekompletna) statystyki, które posiadam (są w „Aviation Awards...Volume V” O’Connora), ale nazwisk nie mam. Do tego potrzebna byłaby poniższa książka, której póki co nie kupiłem, bo skupiam się na ten moment na orderach i odznaczeniach 5 najsilniejszych państw cesarstwa. Kiedyś pewnie nabędę, może nawet w tym roku, bo polubiłem tę serię książek. Jak nie będzie tego w niej, to nie będzie pewnie nigdzie poza archiwum:

Statistische Ausarbeitungen zur Phaleristik Deutschlands Band XXIV.
Lundström, Richard und Krause, Daniel:
Verleihungen von militärischen Orden und Ehrenzeichen des Großherzogtums Sachsen (-Weimar) im Ersten Weltkrieg 1914 - 1918.
Konstanz 2008.

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Order Białego Sokoła

Post autor: dwójkarz » 06 mar 2021, 06:48

Dziękuję! W tomie, z którego czerpię informację, także tylko statystyka. Ślicznie wydany, kreda, kolor. Dla klas wyższych nazwiska są, choć - co oczywiste - państw niemieckich. Serii wskazanej przez Ciebie nie znam. Ale już widzę, że coś z niej pozyskać trzeba bezwzględnie.

Ogólnie, Polacy w latach 1914 - 1918 tylko EK2, niektórzy EK1. "Coś" innego to rarytas. Jeden na tysiąc. Zatem jeden. Przejrzałem w CAW teczki personalne wszystkich (tak!) oficerów WP, którzy wywodzili się z armii niemieckiej (zatem i pruskich podoficerów awansowanych zwykle u nas "z automatu" na podporuczników). Szukałem oficerów wywiadu, radiołączności, ciekawostek, w znaczeniu niecodziennych przydziałów, orderów, odznaczeń etc. Nic, zero, null, gorzej niż źle. Jeden bodaj Krzyż Kawalerski Orderu Albrechta 2 klasy z Mieczami, dwa, trzy Krzyże Hanzeatyckie i tyle.

W armii austro - węgierskiej nieco EK2 było, EK1 to już wypas. Coś wyżej i nie pruskiego miał Szeptycki i inni mu podobni rangą urodzenia i stanowiska.

Nb. poproszę o odnośnik do strony wydawnictwa z tomem XXIV. Bo tu tylko do XVII.

http://www.phv-verlag.de/Reihen/Statist ... n-zPhD.htm

Awatar użytkownika
Albert
Posty: 277
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:14

Re: Order Białego Sokoła

Post autor: Albert » 06 mar 2021, 09:33

Czy książka, którą masz na myśli to poniższa pozycja?

Fritsche, Lutz:
Die Orden und Ehrenzeichen des Großherzogtums Sachsen-Weimar-Eisenach 1815 - 1918.
Ilmenau 2012

Tak, tomy I-XVII można nabyć od PHV Verlag, natomiast pozostałe na stronie Orden der Welt (http://cms.orden-der-welt.de/index.php/ ... amtangebot). Coś w najbliższych latach powinno dojść, może o krzyżach hanzeatyckich, może Daniel Krause ukończy też wreszcie uzupełniony o nowe nazwiska i informacje tom o Królewskim Orderze Domowym Hohenzollernów z Mieczami. Ja zbieram tę serię, więc jakby co mogę pomóc. Najpierw skupiam się generalnie na najsilniejszych niemieckich państwach i ich najwyższych orderach i odznaczeniach podczas I wojny. Potem pewnie kupię resztę tomów o I wojnie, o słabszych państwach plus niższych królewskich saskich orderach. Tomów tej serii o latach przedwojennych raczej nie kupię. Na ten moment mam tomy: I, II, IV, V, VI, X, XVIII oraz, chwilowo, wysłany mi omyłkowo zamiast tomu XVII tom XVI. Na dniach robię wymianę na tom XVII. W drodze do mnie jest tom XXI.
Uwaga - to jest wydane chałupniczo, oprawione jak prace licencjackie/magisterskie, zero zdjęć, po prostu statystyki i listy odznaczonych, no ale liczy się właśnie ta treść.

Pełna lista tomów na ten moment (uwaga - tomy XIX i XX nigdy nie powstały, a tom XII miał drugie rozszerzone wydanie):

Tom I
Geile, Willi: Die im "Militär-Wochenblatt" und im "Marineverordnungsblatt" veröffentlichten preußischen und fremdstaatlichen (deutschen und außerdeutschen) Ordensverleihungen an Offiziere der preußischen Armee und der kaiserlichen Marine von 1914 bis 1918. Offenbach am Main 1997.

Tom II
Geile, Willi: Das Preußische Goldene Militärverdienstkreuz - Seine Verleihungen aufgeschlüsselt nach Regimentern. Offenbach am Main 1997.

Tom III
Geile, Willi: Register der im Jahrgang 1908/1909 des Deutschen Ordens-Almanachs selten genannten in- und ausländischen Orden und Ehrenzeichen. Offenbach am Main 1997.

Tom IV
Geile, Willi: Die Ritter des Königlichen Hausordens von Hohenzollern mit Schwertern im Ersten Weltkrieg. Offenbach am Main 1997.

Tom V
Roth, Erhard: Verleihungen von militärischen Orden und Ehrenzeichen des Großherzogtums Baden im Ersten Weltkrieg 1914 - 1918. Offenbach am Main 1997.

Tom VI
Roth, Erhard: Verleihungen von militärischen Orden und Ehrenzeichen des Königreiches Bayern im Ersten Weltkrieg 1914 - 1918. Offenbach am Main 1997.

Tom VII
Roth, Erhard: Verleihungen von zivilen und militärischen (bis 1914) Orden und Ehrenzeichen des Herzogtums Sachsen-Altenburg. Offenbach am Main 2000 Format 30 x 21 cm, 274 Seiten, gebunden.

Tom VIII
Klenau, Arnhard Graf: Die Verleihungen des preußischen Roten Adler Ordens in der ersten und zweiten Klasse von 1810 bis 1854. Offenbach am Main 1997.

Tom IX
Roth, Erhard: Verleihungen von militärischen Orden und Ehrenzeichen des Herzogtums Sachsen - Altenburg im Ersten Weltkrieg 1914 - 1918. Offenbach am Main 1997.

Tom X
Roth, Erhard: Die Verleihungen des königlich sächsischen Militär St. Heinrichs-Ordens und seiner Medaillen im ersten Weltkrieg 1914 - 1918. Offenbach am Main 1997.

Tom XÎ
Roth, Erhard: Verleihungen des königlich sächsischen Verdienstordens mit Schwertern, des Albrechtsordens mit Schwertern (außer Ritterkreuz 2. Klasse mit Schwertern) und des Ehrenkreuzes mit Schwertern im Ersten Weltkrieg 1914 - 1918. Offenbach am Main 1997.

Tom XII (1. wydanie)
Roth, Erhard: Verleihungen von militärischen Orden und Ehrenzeichen des Fürstentums Waldeck im Ersten Weltkrieg 1914 - 1918. Offenbach am Main 1997.

Tom XII (2. wydanie)
Roth, Erhard, Lundström, Richard und Krause, Daniel: Verleihungen von militärischen Orden und Ehrenzeichen des Fürstentums Waldeck im Ersten Weltkrieg 1914 - 1918. Konstanz, 2. völlig neu bearbeitete und ergänzte Auflage 2008

Tom XIII
Roth, Erhard: Die Verleihungen des Ritterkreuzes 2. Klasse mit Schwertern des königlich sächsischen Albrechtsordens im Ersten Weltkrieg 1914-1918. Offenbach am Main 1998.

Tom XIV
Roth, Erhard: Die Verleihungen des Hausordens der Rautenkrone, des Verdienstordens, des Verdienstordens mit Schwertern (bis 1914) sowie der Damenorden des Königreichs Sachsen. Offenbach am Main 1998.

Tom XV
Roth, Erhard: Die Verleihungen des königlich sächsischen Albrechtsorden und des Albrechtsordens mit Schwertern (bis 1914). Offenbach am Main 1998.

Tom XVI
Geile, Willi: Die gesellschaftliche Struktur der mit Orden und Ehrenzeichen des Königreichs Preußen Beliehenen am Beispiel der Verleihungen des Jahres 1902. Offenbach am Main 2001.

Tom XVII
Petér, Ferry W. von: Verleihungen nichtbayerischer Orden und Ehrenzeichen an bayerische Militärangehörige 1914 - 1918. Offenbach am Main 2001.

Tom XVIII
Lundström, Richard und Krause, Daniel: Verleihungen des Fürstlichen Hausordens von Hohenzollern mit Schwertern und der Goldenen Ehrenmedaille mit Schwertern 1914 - 1947. Konstanz 2008.

Tom XXI
Krause, Daniel: Verleihungen von nicht- württembergischen Auszeichnungen an Angehörige der Königlich Württembergischen Armee im Ersten Weltkrieg 1914 - 1918. Konstanz 2008.

Tom XXII
Lundström, Richard und Krause, Daniel: Verleihungen von militärischen Orden und Ehrenzeichen der Ernestinischen Herzogtümer Sachsen-Altenburg, Sachsen-Coburg und Gotha und Sachsen-Meiningen im Ersten Weltkrieg 1914 - 1918. Konstanz 2008.

Tom XXIII
Lundström, Richard und Krause, Daniel: Verleihungen von militärischen Ehrenzeichen des Großherzogtums Mecklenburg - Strelitz. Konstanz 2012

Tom XXIV
Lundström, Richard und Krause, Daniel: Verleihungen von militärischen Orden und Ehrenzeichen des Großherzogtums Sachsen (-Weimar) im Ersten Weltkrieg 1914 - 1918. Konstanz 2008.

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Order Białego Sokoła

Post autor: dwójkarz » 06 mar 2021, 10:43

Bardzo dziękuję!

Mam - Im Zeichen des Weissen Falken - Herfurth / Klauss / Klee

https://www.vdmedien24.de/Im-Zeichen-de ... lauss-Klee

Coś wybiorę, choć to bardzo drogie, a na polonika nie liczę, na oficerów wywiadu raczej też chyba nie ma co liczyć. Poza płk Jerzym Bawarskim to jednak tam same "szaraczki" były.

To co mam, nawet o małych państewkach, to ładne, albumowe pozycje, na kredzie, dużo fotografii orderów, odznaczonych, dyplomów, cuda. Do tego statystyki, ale nazwisk brak. Przeceny były/ są konkretne wydawnictwa Graf Klenau, Biloba, Patzwall. Zatem się "szarpłem".

Jak żyć z naszymi zarobkami, jak kupować tam... ech

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Order Białego Sokoła

Post autor: dwójkarz » 07 mar 2021, 12:32

By nowego wątku nie zaczynać tu wrzucę "rodzynka" - Janusz Kozłowski, pruski EK2 dostał, zatem norma spełniona, ale wpisał do polskiej Listy ewidencyjnej także Krzyż Fryderyka Augusta 2 klasy (Wielkie Księstwo Oldenburga). No i tyle. Nadal nuda.

Awatar użytkownika
Albert
Posty: 277
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:14

Re: Order Białego Sokoła

Post autor: Albert » 07 mar 2021, 21:17

dwójkarz pisze:
06 mar 2021, 10:43
Jak żyć z naszymi zarobkami, jak kupować tam... ech
Znam ten ból. Mamy fatalną siłę nabywczą. Jak ludzie z Europy Zachodniej czy Stanów narzekają na forach dyskusyjnych na ceny książek, to ogarnia mnie pusty śmiech. Gdybym tam mieszkał, miałbym pewnie ze 2-3 razy większą biblioteczkę. Nie dość, że mają nieporównanie większą siłę nabywczą, to jeszcze tanie lub wręcz darmowe przesyłki. Ja miałbym o wiele więcej książek, gdybym nie musiał płacić jak za zboże za przesyłki zza granicy. Pozytywne jest to, że kilka dni temu pojawił się polski Amazon i są darmowe przesyłki przy zakupach od 100 zł, ale po pierwsze oferta książek póki co średnia i niektóre niszowe rzeczy nigdy się tam nie pojawią, a po drugie książki z reguły nadal są drogie ;)

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Order Białego Sokoła

Post autor: dwójkarz » 08 mar 2021, 06:47

Tak... za każdym razem 9,85 E do 14,95 E, niekiedy i więcej do ceny trzeba doliczyć. Staram się zatem komasować zakupy. Zamawiać jedną paczkę. Czasem to wyjdzie. Niemcy mają przesyłki za free lub za 2.95 E. Z Anglii teraz koszmar, bo 9 funtów, wcześniej 2,68 funtów (wiele książek mam ze szrotów, po kilka funtów, dolicz do tego teraz 9 i odechciewa się cokolwiek kupić). Amazon na ciężkie książki daje teraz stawkę 3,57 funtów (Schiffer w tym się mieści), jest szybko, ale oni wrzucają do paczek standardowych, nie książkowych, więc tom w środku "lata", zwykle obwoluty "szlag" trafia, rogi też przetarte... Na Zachodzie nikt nie potrafi zrozumieć "naszych" problemów. Nie chodzi o zarobki, ale o poziom usługi pocztowej, czy też raczej jej braku. U nich (Niemcy!) naruszenie przesyłki traktowane jest jako przestępstwo ścigane z urzędu, u nas - twoja paczka - twój problem - mogłeś frajerze nie wysyłać... Zobaczymy co z tym amazonem.pl. Jako stały klient "światowych" wcieleń, z naciskiem na Anglię i Niemcy, choć i Francję i Włochy zaczepiłem, mam z automatu tam konto. Pierwszego dnia, po kilku godzinach - alarm! - próba włamania. Zatem nadal przez de i co.uk będę zamawiał...

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Order Białego Sokoła

Post autor: dwójkarz » 08 mar 2021, 07:35

W praktyce wygląda to tak
Tom XIII
Roth, Erhard: Die Verleihungen des Ritterkreuzes 2. Klasse mit Schwertern des königlich sächsischen Albrechtsordens im Ersten Weltkrieg 1914-1918. Offenbach am Main 1998.
Buchpreis: EUR 42,00
Versandkosten: EUR 9,95

Dla "Niemca"
Versandkosten: EUR 2,95

Cóż, kupione, płaczę, ale... skoro porucznik rezerwy Ignacy hrabia Mielżyński "to" miał jeżdżąc w taborach, to może i pośród tych 11 tys nazwisk i inny Polak się trafi (Mielżyński był absolwentem drezdeńskiego liceum dla wyższych sfer, stąd ten order, jak przypuszczam, bo Prusacy tylko EK2 dali).

W przeciwieństwie do Alberta... choć może nie - inaczej - "kręcą" mnie tak jak i jego ordery i odznaczenia wszelakie, nawet więcej zakręcony jestem, bo dla mnie im "rzadsze" tym lepsze. Te Wolne Miasta i Księstwa o powierzchni warszawskiej Woli. Tyle, że jestem "realistą" - Polaków na wyższych i ekskluzywnych półkach nie znajdę. I czyny bojowe "skromne" i wyżej od porucznika trudno Polaka odszukać. Zatem Pour la Merite Garsztka by dostał, gdyby te 6 samolotów w 1916 zestrzelił, a Komturkreuz 1. Klasse mit Schwertern des königlich sächsischen Albrechtsordens wspomniany Mielżyński by dostał, gdyby majorem co najmniej był. Tak, że tak. Zaczynam od dołu.

Awatar użytkownika
Albert
Posty: 277
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:14

Re: Order Białego Sokoła

Post autor: Albert » 08 mar 2021, 09:40

Kurczę, „nieźle” z tą próbą włamania na konto Amazon. Na pewno to nie z powodu zalogowania się z innego urządzenia niż zwykle? Bo takie alarmy dostaję czasem, ale to zawsze byłem ja ;)

Przy zamawianiu z PHV większej liczby książek za każdą kolejną płacisz po ok. 5 EUR za przesyłkę. Jak kupiłem 6 książek, to zabuliłem więc ok. 35 EUR za wysyłkę.

Potwierdzam, że wadą Amazonu jest po prostu wrzucanie książki do tekturowej koperty/paczki, bez dodatkowych zabezpieczeń.

Pour le Mérite był generalnie, od początku, za 8 potwierdzonych zestrzeleń :) Potem chwilowo zwiększyli wymaganie do 16, a zaraz potem do 20. Ale chłopy z ponad 30 zwycięstwami mogli nie dostać, bo w ostatnim roku wojny mieliło wolno i sporo się nie załapało. Po 9 listopada 1918 r. kaplica - nie można było dostać, a np. taki najwyższy bawarski Order Wojskowy Maksymiliana Józefa przyznawali jeszcze w 1920 roku.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości