Order Białego Sokoła

Awatar użytkownika
Albert
Posty: 277
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:14

Re: Order Białego Sokoła

Post autor: Albert » 04 maja 2021, 13:02

Akurat wirtemberskie ordery i odznaczenia dla Prusaków trudno przeanalizować przez to, że brak pełnego wykazu nawet najwyższych orderów i odznaczeń dla nie-Wirtemberczyków. Tom I serii statystycznej dotyczący orderów dla pruskich oficerów niewiele pomaga - dane są dalece niepełne.

W "wielkiej piątce" bez wątpienia największa nierówność panuje na linii Prusy-Badenia. Prusy w pewnym sensie faworyzowały Badenię (normalny dostęp do PLM, Hohenzollerna, EK1 i EK2 oraz ekskluzywny dostęp, obok Prusaków, do złotego krzyża!), a Badenia miała generalnie Prusy w d... (najwyższe ordery tylko dla pruskiej absolutnej śmietanki, nic dla Czerwonego Barona, chyba w okolicy zera srebrnych medali dla Prusaków - tak się "odwdzięczyli" za złote krzyże! - chociaż pewności nie mam i sprawa wymaga dostępu do dokładniejszych danych noż mam obecnie). By dowiedzieć się, na ile mocno, trzeba by dokładnie przeanalizować odznaczonych "orderem pocieszenia" - Lwem Zaryngeńskim - ilu wśród nich Prusaków, ale nie jest to łatwe zadanie. W każdym razie zbyt wielu ich chyba nie było. Ta nierówność to bardzo ciekawe zjawisko.
Na drugim miejscu Bawaria, która skąpiła MMJO, ale chociaż trochę nadrabiała niższymi orderami. Tymczasem PLM, Hohenzollern, EK1 i EK2 dla Bawarczyków - bez problemu.
Nieco bardziej sprawiedliwie było na liniach Prusy-Saksonia i Prusy-Wirtembergia (choć w tym drugim przypadku trudno to przeanalizować z ww. powodu), ale one po prostu generalnie znacznie hojniej rozdawały swoje najwyższe ordery.

Najłatwiej prześledzić stosunki orderowo-odznaczeniowe między Bawarią i Wirtembergią, dzięki tomom XVII i XXI serii statystycznej. Jak się przysiądzie, to można wyciągnąć dane dotyczące także innych par, np. Bawaria-Badenia. W niektórych przypadkach można to zrobić tylko jednostronnie - np. wciąż nie ma pełnej listy odznaczonych pruskim Hohenzollernem czy saskim srebrnym medalem, no i ta Wirtembergia...

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Order Białego Sokoła

Post autor: dwójkarz » 04 maja 2021, 14:14

Ha, jak zwykle masz rację i jak zwykle wyjaśniasz "na bogato". Jak to się jaką książką w Tetragonie nie skończy... pisz, pisz, pisz!

Awatar użytkownika
Albert
Posty: 277
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:14

Re: Order Białego Sokoła

Post autor: Albert » 04 maja 2021, 14:34

Hehe, jeżeli w ogóle, to pewnie za kilka lat bym się tym zajął, ale problem w tym, kto coś takiego będzie czytał, kogo takie sprawy interesują - pewnie kilka osób w Polsce. Myślę, że właściwie w każdym wydawnictwie by mnie wyśmiali za takie pomysły. No, może gdyby napisać książkę o samym PLM, to jeszcze by się kilkadziesiąt osób zainteresowało ;) Nisza w niszy niszy ;)

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Order Białego Sokoła

Post autor: dwójkarz » 04 maja 2021, 14:57

Nisza w niszy, zgadza się, ale... warto!!!

PLM zdobyte na ziemiach polskich etc. różnie kombinować można. Do tego fotki, kolorowe wstawki i jest!

Bo sam temat Polacy i... - jak już pisałem - na EK1 i EK2 w zasadzie się skończy.

Awatar użytkownika
Albert
Posty: 277
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:14

Re: Order Białego Sokoła

Post autor: Albert » 05 maja 2021, 11:41

Wiadomo, że warto, jeśli o mnie chodzi to mogę pisać i dla kilkunastu osób, tylko trzeba znaleźć wydawcę ;)

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Order Białego Sokoła

Post autor: dwójkarz » 05 maja 2021, 14:06

Jeszcze jeden "pomysł" - temat mniej "chodliwy" przykleić jako załącznik do bardziej popularnej monografii.

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Order Białego Sokoła

Post autor: dwójkarz » 05 maja 2021, 20:36

Mamy "pruskiego" Złotego medalistę!

sierżant Stanisław Szcześniak, 46 pp

Służył w WP.

Awatar użytkownika
Albert
Posty: 277
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:14

Re: Order Białego Sokoła

Post autor: Albert » 05 maja 2021, 21:45

No to petarda, doczekałeś się wreszcie Polaka ze wspaniałą niemiecką błyskotką! Oczywiście niestety należy do tej zdecydowanej większości, o której brak informacji w książkach o złotym krzyżu. Może jest coś w historii pułkowej? https://www.wbc.poznan.pl/dlibra/public ... ublication

Jest szansa na więcej polskich "złotych krzyżowców"? Sprawdzasz jeszcze inne tropy?

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Order Białego Sokoła

Post autor: dwójkarz » 06 maja 2021, 06:51

Nie ma nic w historii pułkowej, niestety. Może coś wczoraj przegapiłem, ale spróbuję raz jeszcze.

Tu trop był - poza typowym brzmieniem imienia i nazwiska, co jednak była często/ zwykle drogą donikąd - brak jakichkolwiek o nim informacji dodatkowych. Potem potwierdzenie w naszych bazach. Może ma teczkę w CAW? Jak "dobra zmiana" odejdzie - sprawdzę. Wcześniej moja noga tam nie stanie. Cóż.

Sprawdzam, sprawdzam...

... na przemian z analizą orderów i odznaczeń nadanych w hanzeatyckich pułkach - 75 pp OK, 76 pp, 163 pp, 409 pp - poza własnymi krzyżami dużo tych z Oldenburga i Hesji. Chłopaki na fotkach wyglądają inaczej, bo coś na nich wisi, ale EK2 to nie jest.

Awatar użytkownika
Albert
Posty: 277
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:14

Re: Order Białego Sokoła

Post autor: Albert » 06 maja 2021, 11:09

Gdyby udało Ci się znaleźć coś więcej o Szcześniaku i ewentualnie innych Polakach ze złotym krzyżem, to byłby to fajny materiał na zgrabny artykulik ;)

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości