Kolejne wielkie sprzątanie – Klub Górski „ORŁY”

Cmentarze I wojny światowej
KG
Posty: 208
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Kolejne wielkie sprzątanie – Klub Górski „ORŁY”

Post autor: KG » 01 paź 2019, 22:34

Już po raz czwarty Koło PTTK nr 8 Klub Górski „Orły” przy Komendzie Stołecznej Policji organizuje akcję sprzątania cmentarzy wojennych.
Dotychczas skupiano się na pracach w gminie Sękowa, na terenie której są 23 cmentarze, sporadycznie zaglądając do gminy Uście Gorlickie.
Tym razem będą to już cztery gminy – Sękowa, Uście Gorlickie, Łużna i Krempna - i trzy dni pracy – od czwartku 10. października do soboty 12. października br.
Dołączyć może każdy chętny zaopatrzony w rękawice i może jakieś narzędzie, np. grabie. Ponieważ jednak obszar jest duży, konieczne jest dobre skoordynowanie prac. Dlatego też prośba o wcześniejszą deklarację na adres:
[email protected]
Podsumowanie w Domu Ludowym w Ropicy Górnej w sobotę 12. października.

Plakat:
https://images91.fotosik.pl/258/0531565b3760ccd4med.jpg

w imieniu zabieganego Prezesa Jacka
KG

KG
Posty: 208
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Kolejne wielkie sprzątanie – Klub Górski „ORŁY”

Post autor: KG » 19 paź 2019, 15:11

Mija tydzień od akcji, więc czas na krótkie podsumowanie.

Na początek zastrzeżenie – z Jankiem i Wojtkiem zajmowałem się Wirchnem, więc mogłem czegoś w pamięci nie odnotować jak należy. Mam nadzieję, że odezwie się i uzupełni/skoryguje Jacek, który był koordynatorem działań (z elementami zarządzania kryzysowego).
On też jest spiritus movens tego trwającego już kilka lat przedsięwzięcia. Początkowo brali w nim udział członkowie Klubu Górskiego ORŁY (policjanci i pracownicy policji, głównie z Warszawy, ale też i z Gdańska, Pruszcza, Poznania itd.), funkcjonariusze nowosądeckiej Straży Granicznej i mieszkańcy Ropicy Górnej.

W tym roku akcja objęła cztery gminy, a prace wspólnie lub zupełnie niezależnie od siebie wykonywały różne zespoły. Nawet termin nie był do końca wiążący, bo np. grupa rzeszowska (związana z tamtejszym SKPB), przyjechała wcześniej i ruszyła od wschodu (Ożenna 3, Grab 4), a w dodatku zamierza jeszcze wrócić. Na terenie gminy Krempna działała też samodzielna ekipa z Gorlic (Ożenna 1 i 2, Grab 5) i grupa młodych ludzi z Chyrowej (Krempna 6).
Gmina Uście Gorlickie zadbała o Beskidek (46) i Rotundę (51), w lecie wykoszoną już przez pojedynczego „Orła”. Cmentarz w Gładyszowie nr 55 to Wojtek, a na 61 działała samodzielna grupa operacyjna „Wirchne” (kilka zdjęć post z 14 października: https://www.austro-wegry.eu/viewtopic.p ... 4719#p4719 )
Przysłup nr 59 – harcerze z Uścia, Przysłup 58 – „Orły” i SG, wsparci przez członka grupy gorlickiej.

Na Pustkach (123) w gminie Łużna – rozwożenie tłucznia na ścieżki ("Orły", SG i pracownicy gminy)
Najmniej wiem o gminie Sękowa – tam, na 23 cmentarzach, działali mieszkańcy, członkowie OSP, koła myśliwskiego i oczywiście „Orły” wraz ze Strażą Graniczną.

Oprócz sprzątania były też i inne prace: stanął drogowskaz do cmentarza 77 (więcej: https://www.austro-wegry.eu/viewtopic.p ... 4706#p4706 ) i 10 nowych krzyży na Wirchnem (link wyżej).

W pewien sposób powiązane z tą akcją było wyczyszczenie kilka dni wcześniej bardzo zaniedbanych cmentarzy w Łąkcie Dolnej w powiecie bocheńskim – indywidualne działanie osób związanych ze środowiskiem przewodników górskich.

Organizatorzy zapraszali wcześniej w mediach społecznościowych wszystkich chętnych do chociażby kilkugodzinnej pracy. Odzewu nie było.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości