Co to za cmentarz?

Cmentarze I wojny światowej
Awatar użytkownika
DAR
Posty: 439
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:05
Kontakt:

Co to za cmentarz?

Post autor: DAR » 12 mar 2020, 00:00

Obrabiam sobie archiwalne zdjęcia z ANK (29/275/0/-/61) i trafiłem na pewien problem. Które cmentarze przedstawiają dwa górne zdjęcia? Dolne o oczywiście Karniów (395). Jeśli chodzi o górę to zgaduję, że ten po lewej to może być Racławice (111), a po prawej Kocmyrzów (391)?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Dobre od złego jeden krok dzieli - mówi przysłowie
Więc chyba i złe od dobrego?"

Aleksander Sołżenicyn Archipelag Gułag

Awatar użytkownika
DAR
Posty: 439
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:05
Kontakt:

Re: Co to za cmentarz?

Post autor: DAR » 12 mar 2020, 00:31

I jeszcze jeden. Zakładając, że ostatnie cztery litery nazwy to "-anów" pozostało pięć opcji do wyboru:
- 273 Jordanów,
- 279 Dziekanów,
- 342 Łapanów,
- 343 Kępanów,
- 370 Jordanów.
:?:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Dobre od złego jeden krok dzieli - mówi przysłowie
Więc chyba i złe od dobrego?"

Aleksander Sołżenicyn Archipelag Gułag

johan1968
Posty: 267
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:07
Lokalizacja: Kraków/Krzeszowice

Re: Co to za cmentarz?

Post autor: johan1968 » 12 mar 2020, 01:09

A nie ! :)
Pierwszy - u góry, lewo - to archiwalne ujęcie grobów pierwotnych/? polowych na cmentarzu parafialnym w Raciborowicach obok/na płn.-wschód od Krakowa, obecnie w powiecie ziemskim krakowskim, gminy Michałowice. Cmentarz numer 404 tzw."małopolski"/"400plus", pochówki prawie na pewno ekshumowane i przeniesione w latach 20-stych ( ? ) do Kocmyrzowa,ale na który_(391, 392) - pewności na dziś nie mam, raczej na CW.391. Załączam (próbuję) rewers tego fotogramu z opisem lokalizującym.
Archiw_ANKrak_GW61_k.258_gr.polowe-cm404 Raciborowice.jpg
I jeszcze jeden (z kilku) foto-arch-argumentów na moje gderanie.
Arch1917_ANKrak_29.275.0.-GW45_k.143-plan sytuac.Cm.w.404 Raciborowice.jpg
Prawo-góra - po opisie potwierdzałbym pierwotny wygląd, po pierwszym "ogarnięciu", CW.392, obecnie zlikwidowanego.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 12 mar 2020, 19:35 przez johan1968, łącznie zmieniany 2 razy.

johan1968
Posty: 267
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:07
Lokalizacja: Kraków/Krzeszowice

Re: Co to za cmentarz?

Post autor: johan1968 » 12 mar 2020, 01:28

A z drugiego posta - także DAR nie zgadł - to Bieżanów (wtedy - Bierzanów) - wieś na wschód od ówczesnego miasta Podgórza (za chwilę - wcielonej do Krakowa południowej dzielnicy). Obecnie Bieżanów to wielkie blokowisko w granicach Krakowa, a ta jego część gdzie nadal jest ten cmentarz parafialny, taka pół-wiejska jeszcze jest nazywana Starym Bieżanowem, i dobrze, bo cmentarzy tam o okolicy w sumie trzy. Te polowe pochówki pierwotne z fotografii zostały dość szybko ekshumowane i przeniesione - prawie na pewno na CW.388, czyli ogromny zespół nekropolii wojennych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, a na którą część, to dopiero "węszę". Zlikwidowany tak szybko, że ani numeracji "małopolskiej"/"400plus" nie załapał, ani wzmianki w Broch/Hauptmann nie zaliczył. A szkoda. Bo to REALNY OBRAZ strat z legendarnych "epickich walk" o wzgórze Kaim, dwoma tysiącami, albo i trzema poległych okraszonymi ( dla Dziennika Telewizyjnego bez kozery powiem 5000 ). Te kilka grobów i krzyżyków - taka prawda prawdziwa. Co SYMBOLICZNEMU Denkmalowi na wzgórzu Kaim wymowy nie odbiera - absolutnie !

I tu swoje glendzenie spróbuję podeprzeć rewers-argumentem.
Archiw_ANKrakGW61_k.252_cmYyXx_Bieżanów_foto1_rewers2.jpg
EDIT. Trochę już słów na ten temat padło nie tak dawno na naszym Forum : https://www.austro-wegry.eu/viewtopic.php?f=54&t=1467.

(A CW.273 to NIE Jordanów, tylko Szczepanów :) )

EDIT.2 A o "praprzyczynie" powstania fotografii na starym cmentarzu wsi Bierzanów - znakomicie pisał na naszym Forum KG, plus dyskusja do tego https://www.austro-wegry.eu/viewtopic.php?f=46&t=109 .
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 15 mar 2020, 02:29 przez johan1968, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
DAR
Posty: 439
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:05
Kontakt:

Re: Co to za cmentarz?

Post autor: DAR » 12 mar 2020, 23:29

Dzięki za pomoc w identyfikacji :) Prawie zgadłem jeden więc muszę popracować nad celnością ;) Coś mi się wydaje, że będzie więcej takich zdjęć więc temat nie pozostanie martwy.
"Dobre od złego jeden krok dzieli - mówi przysłowie
Więc chyba i złe od dobrego?"

Aleksander Sołżenicyn Archipelag Gułag

Awatar użytkownika
DAR
Posty: 439
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:05
Kontakt:

Re: Co to za cmentarz?

Post autor: DAR » 12 mar 2020, 23:58

Długo nie musiałem szukać. Oto kolejna zagadka. Tym razem nawet nie będę udawał, że mam jakąś koncepcję...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Dobre od złego jeden krok dzieli - mówi przysłowie
Więc chyba i złe od dobrego?"

Aleksander Sołżenicyn Archipelag Gułag

Awatar użytkownika
DAR
Posty: 439
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:05
Kontakt:

Re: Co to za cmentarz?

Post autor: DAR » 14 mar 2020, 00:54

No to może coś łatwiejszego. Pierwsze zdjęcie jest niby opisane "Stróżówka" jednak wygląd w ogóle mi nie pasuje to żadnego cmentarza który ma dziś taką nazwę... Z drugim chciałem się upewnić, że to Bukowa (218) bo układ tarasów zupełnie został zatarty. W dodatku jest to jedyny cmentarz jaki kojarzę który w czasie budowy był położony w lesie a obecnie nie jest. Zazwyczaj jest zupełnie odwrotnie.

Obrazek
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Dobre od złego jeden krok dzieli - mówi przysłowie
Więc chyba i złe od dobrego?"

Aleksander Sołżenicyn Archipelag Gułag

KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Co to za cmentarz?

Post autor: KG » 14 mar 2020, 09:32

Wcześniejsze zdjęcie – nie mam pomysłu. Dopuszczam myśl, że nie jest z „naszego” terenu.
Powyżej Stróżówka nr 95, a w tle – 96. Zdjęcie jest w „Brochu” – str. 128. Niewiele się zmieniło – przybyło metalowe ogrodzenie, ubyły kule, drogę podniesiono.
Bukowa – to zdjęcie jest w „Brochu” – str. 207. Tam zmieniło się dużo.
Podpisy na ogół są dobre, zresztą gdyby nie one, to czasem byłby kłopot. Bywają też wyjątki. Na pewno nie dasz się zwieść podpisowi „Kriegerfriedhof Piotrkowice Nr. 176”, bo też krajobraz nie jest podtarnowski, a właściwy podpis na odwrocie, tzn. na następnym skanie.

Awatar użytkownika
DAR
Posty: 439
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:05
Kontakt:

Re: Co to za cmentarz?

Post autor: DAR » 14 mar 2020, 22:35

KG pisze:
14 mar 2020, 09:32
Powyżej Stróżówka nr 95, a w tle – 96. Zdjęcie jest w „Brochu” – str. 128. Niewiele się zmieniło
No faktycznie 95-ka... Zmyliło mnie ukształtowanie powierzchni. Na zdjęciu archiwalnym cmentarz wygląda jakby był położony na zboczu, a na moich jakby był na zupełnie płaskim terenie. W dodatku drzewa "lekko" ograniczają widok na pasmo za cmentarzem. Takie to różnice wychodzą jak się używa obiektywów o innych ogniskowych.

Obrazek
KG pisze:
14 mar 2020, 09:32
Na pewno nie dasz się zwieść podpisowi „Kriegerfriedhof Piotrkowice Nr. 176 bo też krajobraz nie jest podtarnowski”
Zapewne chodzi Ci o ten piękny podtarnowski widoczek :) Na razie sortuję zdjęcia bez większego zastnowienia więc trafił do katalogu 176 jednak był pierwszy na liście "Coś tu chyba jest nie halo". Swoją drogą prawidłowy podpis to Nova Planina? A gdzież to?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Dobre od złego jeden krok dzieli - mówi przysłowie
Więc chyba i złe od dobrego?"

Aleksander Sołżenicyn Archipelag Gułag

Awatar użytkownika
DAR
Posty: 439
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:05
Kontakt:

Re: Co to za cmentarz?

Post autor: DAR » 14 mar 2020, 22:40

Jeszcze jedno pytanie przyszło mi do głowy. Czy w Brochu są zdjęcia których nie ma w ANK? Jeśli tak ile ich może być?
"Dobre od złego jeden krok dzieli - mówi przysłowie
Więc chyba i złe od dobrego?"

Aleksander Sołżenicyn Archipelag Gułag

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości