Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni
zaprasza na
sesję
dotycząca operacji limanowsko-łapanowskiej i działań militarnych w 1914 roku na terenie Bocheńszczyzny,
połączoną z otwarciem wystawy fotograficznej
Mirosława Mroczka
„Bramy do wieczności”
w programie:
• Dlaczego nie "Bitwa pod Bochnią"? Gdzie rozegrała się i gdzie się rozstrzygnęła bitwa pod Limanową i Łapanowem? - mgr Tomasz Woźny
• Schlachtfelder-Aufräumungs-Abteilung. No. IX. Bochnia. Działalność Oddziału Oczyszczania Pól Bitewnych i Pobojowisk, od przejścia frontu do budowy cmentarzy w IX Okręgu Cmentarnym w Bochni - mgr Krzysztof Śmigielski
• Okręg cmentarny IX Bochnia – analiza porównawcza - mgr Mirosław Mroczek
• Gawęda przewodnicka o cmentarzach z I wojny światowej - Roman Frodyma
• Otwarcie wystawy fotografii mgr Mirosława Mroczka „Bramy do wieczności”
W sesji udział wezmą umundurowani przedstawiciele Grupy Rekonstrukcji Historycznej „GORLICE 1915” z artefaktami z czasów Wielkiej Wojny.
Dnia 20 XI 2018 r. godz. 17.00, sala klubu Biblioteki, ul. A. Mickiewicza 5. Wstęp wolny
BOCHNIA 20 XI
BOCHNIA 20 XI
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!
Re: BOCHNIA 20 XI
Informuję, że wszystko przygotowane na wtorkową sesję. Zapraszamy do Bochni, zapraszam na sesję.
Re: BOCHNIA 20 XI
A będzie można przeczytać teksty?
Re: BOCHNIA 20 XI
Trudno w tej chwili rzec. Na pytanie o miejsce rozstrzygnięcia bitwy L-Ł próbuje odpowiedzieć już pewien artykuł. Faktem jest, że porządnej, opartej na źródłach i w miarę dokładnej pracy bitwa limanowsko-łapanowska jako całość dotąd się nie doczekała.
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!
Re: BOCHNIA 20 XI
Krótko mówiąc - wyszło super. Merytorycznie i frekwencyjnie super. Publiczność słuchała z zainteresowaniem, w pełnej skupienia ciszy, przerywanej tylko hukiem granatów ręcznych (przewracających się na podłogę
) Wystawa zdjęć Mirosława Mroczka również godna polecenia ze wszech miar - a najcudniejsze zdjęcie ukazało się po schowaniu ekranu, na którym wcześniej wyświetlano prezentacje. Moim zdaniem - niezłe zamknięcie rocznicy.
Dodatkowo była to okazja do spotkania przeróżnych znajomych, znanych z cmentarzy albo internetów.

Dodatkowo była to okazja do spotkania przeróżnych znajomych, znanych z cmentarzy albo internetów.
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!
Re: BOCHNIA 20 XI
Dziękuję Tomaszowi Woźnemu za wspaniały referat, który od "ogółu do szczegółu" pozwolił słuchaczom zrozumieć, trudne, zawiłe walki i dynamiczne zmiany frontu. Co ciekawe więcej wiem teraz o L-Ł niż po przeczytaniu kilku książek i informacji. Po prostu poukładało się to w głowie. Bardzo utkwiła mi w pamięci ewolucja nazwy bitwy. Od wersji "bocheńskiej" poprzez "bitwę pod Limanową i Łapanowem" a skończywszy na "bitwie pod Limanową. To bardzo pouczające, jak niewłaściwie stosowany "patriotyzm lokalny" może zakrzywiać rzeczywistość i historię. Konfrontując poziom tego typu sesji z "Akademią Niepodległości" na której miałem przyjemność być kilka razy werdykt jest oczywisty. Mimo tytułów profesorskich bez dotknięcia lokalnej historii wszystkie ogólne informacje przedstawiane przez prelegentów nie dały prawdziwego obrazu wydarzenia historycznego. A tu mieliśmy prawie na tacy podane chronologicznie wydarzenia. Teraz czas na rekonstrukcję w terenie.... Pan Krzysztof Śmigielski jest faktycznie ekspertem od spraw grobownictwa wojennego. Rzadka to specjalizacja a jakże cenna. Co ciekawe moje wyliczenia ilości pochowanych żołnierzy z jego źródłowymi wyliczeniami była praktycznie zbieżne. Pana Romana Frodymę to MEN powinno zatrudnić i w każdej szkole średniej robić z nim spotkanie. Jego wiedza przekazana w sposób prosty, zrozumiały była niesamowita.
Ostatnio zmieniony 21 lis 2018, 21:59 przez mircoo, łącznie zmieniany 2 razy.
Re: BOCHNIA 20 XI
Cieszę się, że impreza się udała, żałuję jedynie, że nie wypalił wcześniejszy termin, bo bym na niej mógł być...
Re: BOCHNIA 20 XI
Wcześniejszy termin był realny, ale z przyczyn-jak to się pisze-niezależnych ode mnie, upadł. Wybory i czas przedwyborczy znacznie utrudniły prawdziwe świętowanie 100-lecia odzyskania Niepodległości.
Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości