Marszbatalion - co to jest ?

Sprawy lądowych sił zbrojnych Austro-Węgier
Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1445
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Marszbatalion - co to jest ?

Post autor: Trotta » 17 gru 2018, 07:04

dwójkarz pisze:
16 gru 2018, 13:32
Tranzytowały tranzytowanych. Żołnierze nie mogli jeździć nawet w szerszym obszarze wojennym w pojedynkę, zbierał się oddziałek kilkunastoosobowy i jechał w jedną albo w drugą: na front lub na zaplecze.
Czyli nie mieli marszbatalionów, ale coś w rodzaju stałej "kadry marszowej", przeznaczonej do doprowadzania nowych ochotników (i epizodycznie: wcielonych siłą ;) ) ?
dwójkarz pisze:
16 gru 2018, 13:32
Obszar armii w polu, więc obszar operacyjny i ścisły obszar wojenny/ obszar etapowy wchodzi w grę. Nie wiem, to pismo skierowane do Komendy Miasta Lwowa więc raczej ścisły/ etapowy.
Nb. to po ofensywie, mniej krwawej dla 2 Armii, ale straty musiały być. Zapewne związane to z otwarciem Frontu Południowo - Zachodniego. Tam z miejsca poszedł XIX Korpus.
Hmm. 2. Armia dostawała w skórę do początku kwietnia. Więc nadwyżek mogła nie zdążyć się dorobić; skoro pułki spadały do poziomu kompanii/półbatalionu, to do uzupełnienia "jako-tako" konieczne było półtora, a do pełnego uzupełnienia - najmarniej trzy bataliony marszowe na pułk. Ten trop odpada.
Ale może to już bataliony marszowe z rekruta z odzyskanej Galicji? W końcu pułki galicyjskie, zwłaszcza wschodniogalicyjskie, miały przeniesione kadry, a niektóre - de facto również chwilowo przeniesione okręgi rekrutacji. Albo po prostu uzupełniano je, skąd się dało. Lwowski IR.30 miał np. sporo Niemców austriackich w szeregach na wiosnę 1915. Może do tych pułków były już "gotowe" bataliony marszowe, np. z Austrii czy zachodniej części Galicji. Zatem gdy wybrano rekruta z okręgów odzyskanych, można było go jakoś inaczej zagospodarować.
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Awatar użytkownika
Slavio
Posty: 186
Rejestracja: 03 cze 2018, 17:57
Lokalizacja: Lublin

Re: Marszbatalion - co to jest ?

Post autor: Slavio » 17 gru 2018, 14:40

Trotta pisze:
15 gru 2018, 20:10
Slavio, feldkappe-bas, udało Ci się ożywić lekko przygasłe ostatnio forum :)
Dzięki Trotta :)
Bella qerant alii, tu felix Austria nube

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Marszbatalion - co to jest ?

Post autor: dwójkarz » 18 gru 2018, 08:03

Nic z tych rzeczy - to "oddziały transportowe" - jechał na pogrzeb rodzinny, operację, do sądu etc.

Nie wiem, rekruta trzeba urobić, by się do marszówki dostał, przypuszczam, że zwykłe, turowe marszówki.

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1445
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Marszbatalion - co to jest ?

Post autor: Trotta » 13 sie 2021, 13:23

Pozwalam sobie odgrzać temat, bo ciekawe tropy mi weszły pod nos.

Pozwoliłem sobie na stwierdzenie, że brygady marszowe zanikły po kilku miesiącach wojny. Tymczasem idea przetrwała dłużej, tyle że pod zmienionym szyldem. Znalazłem taki jeden twór w marcu 1915 r., w 2. Armii - nazwa brygady pochodziła od jej dowódcy, Franza Biffla: pułkownik honwedu dostał pod komendę kilka marszowych baonów. Przeważnie były to marszowe bataliony pułków dolnoaustriackich, które (pułki, nie ich marszbataliony) stały na froncie w Królestwie Polskim i poniekąd się wówczas nudziły. Gdzieś mignęła mi wzmianka o marszowych baonach z pułków krakowskiej 46. LITD, które także - zamiast w sielankę Ponidzia - trafiły w Karpaty; niestety nie mam pojęcia, czy zrobiono z nich brygadę.
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości