13. DP Landwehry pod Limanową i Łapanowem

I wojna światowa (1914–1918)
Awatar użytkownika
Trotta

13. DP Landwehry pod Limanową i Łapanowem

Post autor: Trotta » 22 wrz 2020, 17:17

Artykuł poświęcony wiedeńskiej 13. LITD w bitwie limanowsko-łapanowską, czyli pod Górą Św. Jana, na Kobyle, na Czyżyczce:

https://www.academia.edu/44140616/Zwyci ... _Łapanowem

Wyszło w tym roku, więc datowanie rocznika jest nieco mylące.
Die Gott als Slav und Magyaren schuf, Sie streiten um Worte nicht hämisch,
Sie folgen, ob deutsch auch der Feldherrnruf, Denn: Vorwärts! ist ungrisch und böhmisch [Grillparzer]

johan1968

Re: 13. DP Landwehry pod Limanową i Łapanowem

Post autor: johan1968 » 22 wrz 2020, 23:21

Trotta pisze:
22 wrz 2020, 17:17
Artykuł poświęcony wiedeńskiej 13. LITD w bitwie limanowsko-łapanowską, czyli pod Górą Św. Jana, na Kobyle, na Czyżyczce
Dziękujemy dobrodzieju Trotto !!
No wreszcie - coś nowego następnego z tych swoich pereł wypuścił :) !

Awatar użytkownika
Slavio

Post autor: Slavio » 23 wrz 2020, 08:01

Istnieje możliwość pozyskania PDF - u z innego źródła ? Aby pobrać plik, mus się zarejestrować.

Zlikwidowałem konto na Academia , bo zasypywali mnie tonami e - maili. Było to bardzo upierdliwe.
Bella qerant alii, tu felix Austria nube

Awatar użytkownika
Trotta

Post autor: Trotta » 23 wrz 2020, 09:14

Podasz maila na priva?
Sie folgen, ob deutsch auch der Feldherrnruf, Denn: Vorwärts! ist ungrisch und böhmisch [Grillparzer]

Awatar użytkownika
Slavio

Post autor: Slavio » 23 wrz 2020, 10:33

Trotta pisze:
23 wrz 2020, 09:14
Podasz maila na priva?
Jasne. Już wysłałem.

Dziękuję.
Bella qerant alii, tu felix Austria nube

Awatar użytkownika
Trotta

Post autor: Trotta » 23 wrz 2020, 10:41

Poszło

Awatar użytkownika
dwójkarz

Post autor: dwójkarz » 23 wrz 2020, 15:48

Tekst, jak zwykle, świetny, szczególnie dla mnie interesujące informacje na koniec, o "zajeżdżaniu" do cna dywizji na froncie. Nie zwróciłem na to uwagi w szerszym kontekście, a to okazuje się ważne i w "moim" kontekście karpacko - legionowym.

Mam na marginesie dwa pytania:

- atak na lewe skrzydło rosyjskiej 3 Armii, czy też raczej wejście w lukę pomiędzy dwoma armiami rosyjskimi, które doprowadziło do zatrzymania pochodu na zachód - czy znane są dokumenty wywiadu austro - węgierskiego z tego okresu, dla mnie sprawa "jasna", czy też właśnie nie - NKA musiała to "widzieć", zatem stawiam na radiowiad, choć to tylko mój domysł

- czy znane są nazwiska oficerów wywiadu w XIV KK i 13 LITD - to już ten czas, powinni być
Vertreter des k. u. k. Armeeoberkommando beim kais. deutsch. Generalgouvernement Warschau

Awatar użytkownika
Ursi
Kontakt:

Post autor: Ursi » 23 wrz 2020, 16:13

Wygląda to przesmakowicie!
Mnie academia też już wkurza. Reklamy między stronami artykułów...
Můj praděda byl voják, který válčil na Piavě.

Awatar użytkownika
Trotta

Post autor: Trotta » 23 wrz 2020, 16:19

dwójkarz pisze:
23 wrz 2020, 15:48
- atak na lewe skrzydło rosyjskiej 3 Armii, czy też raczej wejście w lukę pomiędzy dwoma armiami rosyjskimi, które doprowadziło do zatrzymania pochodu na zachód - czy znane są dokumenty wywiadu austro - węgierskiego z tego okresu, dla mnie sprawa "jasna", czy też właśnie nie - NKA musiała to "widzieć", zatem stawiam na radiowiad, choć to tylko mój domysł
- czy znane są nazwiska oficerów wywiadu w XIV KK i 13 LITD - to już ten czas, powinni być
Może jednak troszkę nie doceniamy polowego rozpoznania. Mimo wszystko Austriacy z grubsza mieli rozeznanie, jakie jednostki przed nimi stoją; nie zapominajmy o XI Korpusie, który w rejonie Myślenic był cały czas w kontakcie z przeciwnikiem. Walczący w Karpatach IX Korpus na własnej skórze odczuł, z kim ma do czynienia.
Austriakom zniknął z pola widzenia jeden rosyjski korpus (XXIV), ale ten raczej nie mógł szybko zmaterializować się pod Bochnią. Być może zatem rozumowano nie na zasadzie: tu jest luka, ale: jeśli luka jest gdziekolwiek, to właśnie tu.

Czy atak na skrzydło, czy wejście w lukę - trzeba byłoby dokładniej znać rozmieszczenie sił rosyjskich dzień po dniu.

Niestety, siedzę w papierach polowych, nie wywiadowczych. Zdaję sobie sprawę z wagi spraw rozpoznania, ale niestety w Wiedniu bywam za mało i za krótko.

Awatar użytkownika
dwójkarz

Post autor: dwójkarz » 23 wrz 2020, 16:38

Zgoda, tyle, że tu mamy do czynienia z wojną ruchową, tu polowe rozpoznanie, czy też wykorzystanie klasycznych metod zdobywania informacji o nieprzyjacielu (agenci) nie sprawdza się zupełnie. Siedziałem ostatnio nad kwitami wywiadu niemieckiego z października, listopada 1914, gdyby nie radiowywiad szli by niemal po omacku w jedną i w drugą stronę, a wyjścia z Torunia na Łódź nigdy by nie przeprowadzili tak "na rympał", tam też "widzą" lukę pomiędzy 1 a 2 Armię i tam precyzyjnie wchodzą.

W każdym razie, jak dla mnie, sprawa kluczowa i bardzo interesująca sama w sobie, bo jak rozumiem ten atak na skrzydło, czy też wejście w lukę - miało bardzo duże znaczenie.

Szkoda... może kiedyś uda mi się pociągnąć temat na miejscu. Od przełomu 1914/ 1915 w dywizjach są już "tłumacze", niestety, z tego odcinka nie znam papierów, a w naszych kwitach - teczkach personalnych oficerów - nie znalazłem żadnego zapisu w tej sprawie. Tam byli "nasi", bo zwykle to oni znali rosyjski lub ukraiński.
Vertreter des k. u. k. Armeeoberkommando beim kais. deutsch. Generalgouvernement Warschau

ODPOWIEDZ